Wiele wskazuje na to, że epidemia koronawirusa (SARS-CoV-2), który wywołuje chorobę COVID-19, zostanie z nami dłużej niż początkowo sądzono. Do widoku ludzi w maskach będziemy musieli się przyzwyczaić. Rodzaje osłon twarzy jednak nie są sobie równe, a wątpliwości z ich właściwą kwalifikacją jest coraz więcej. Co istotne, często zapomina się, że nie każda maseczka może być sprzedawana w aptece.

Maseczki problemy prawne

Wybuch epidemii spowodował zwiększenie zainteresowania różnego rodzaju środkami ochrony indywidualnej. Popyt na maseczki wzrósł wraz z wprowadzeniem obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Dość szybko w odpowiedzi na nową potrzebę na rynku pojawiła się bogata oferta. W aptekach obok masek będących wyrobami medycznymi można obecnie kupić maski bawełniane wielokrotnego użytku. O ile w warunkach epidemii organy nadzoru mogą tolerować taką sytuację, to jednak nie można zapominać, że asortyment aptek jest ściśle określony, a niestosowanie się do tych regulacji jest ryzykowne.

Maseczki materiałowe w aptece

Maseczki materiałowe, np. bawełniane, nie mieszczą się bezpośrednio w żadnej z kategorii produktów dopuszczonych do sprzedaży w aptece określonych w Prawie farmaceutycznym1. Wprowadzanie ich do oferty aptek jest więc w dłuższej perspektywie ryzykowne. Inaczej jest z maseczkami będącymi wyrobami medycznymi. Różnica polega na odpowiedniej klasyfikacji maseczek i wymaganiach, które muszą spełniać. Apteka jest przy tym zobowiązana do weryfikacji, czy wyroby medyczne sprzedawane są zgodne z przepisami prawa (w tym mają znak CE, deklaracje lub certyfikat zgodności oraz odpowiednie oznakowanie).

Co prawda można argumentować, że sprzedaż maseczek bawełnianych, które nie są ani wyrobem medycznym, ani środkiem ochrony indywidualnej mieści się w zakresie dodatkowej działalności apteki z tego powodu, że są one związane z ochroną zdrowia publicznego, jednak jest to stanowisko ryzykowne. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów katalog produktów oferowanych w aptece jest zamknięty. Podstawowym celem działani apteki jest zapewnienie dostępu do produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Sprzedaż innego asortymentu stanowi działalność dodatkową i może się odbywać tylko w zakresie określonym w ustawie.

Różna klasyfikacja maseczek – środek ochrony indywidualnej, wyrób medyczny

Zasadnicza różnica w kwalifikacji poszczególnych maseczek wynika z ich przeznaczenia. Przed wybuchem epidemii maseczki były kwalifikowane jako środki ochrony indywidualnej lub jako wyrób medyczny. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że w pierwszym przypadku maseczki były przeznaczone do ochrony osoby, która je nosi. Przeznaczeniem maseczki kwalifikowanej jako wyrób medyczny było zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Różnica może wydawać się w tym przypadku dość subtelna, ale ma konsekwencje praktyczne, ponieważ środki ochrony indywidualnej oraz wyroby medyczne podlegają oddzielnym regulacjom.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – korzyść dla pacjenta, lekarza i farmaceuty

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – korzyść dla pacjenta, lekarza i farmaceuty

Internetowe Konto Pacjenta (IPK) to rewolucyjne narzędzie w systemie ochrony zdrowia. Ma bowiem ułatwić pacjentom korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować w jednym miejscu informacje medyczne o stanie zdrowia Polaków.

Czytaj więcej

Małoletni w aptece – co farmaceuta musi wiedzieć?

Małoletni w aptece – co farmaceuta musi wiedzieć?

Jednen z instrumentów prawnych, mających ograniczyć ryzyko wydania leku pacjentowi, dla którego nie jest on wskazany, stanowi odmowa wydania leku. Prawo farmaceutyczne przewiduje taką możliwość właśnie w sytuacji, w której farmaceuta poweźmie wątpliwości odnośnie do wieku pacjenta.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama