Realizacja recepty dla obcokrajowców nie różni się znacząco od realizacji recepty wystawionej dla obywatela Polski. Polega więc co do zasady na otaksowaniu jej oraz wydaniu przepisanych na niej produktów leczniczych.

W związku z wprowadzeniem tzw. przepisów o koordynacji, o których mowa m.in. w art. 5 pkt 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej bądź EFTA mogą po przyjeździe do Polski korzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Przepisy te regulują także zasady realizacji recept lekarskich dla obcokrajowców, które pozwalają na zakup refundowanych produktów leczniczych z przysługującą choremu zniżką.

Podstawą wydania leku choremu pacjentowi, korzystającemu ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji, jest recepta wystawiona przez polskiego lekarza.

Warto wspomnieć, że zasady wydawania leku, jak również sposób określenia odpłatności, są analogiczne, jak w przypadku obywatela Polski. Różnice są niewielkie i sprowadzają się do umieszczenia w polu „pacjent” numeru poświadczenia o prawie do świadczeń zdrowotnych.

W przypadku, gdy chory nie dysponuje poświadczeniem wydawanym przez NFZ, na recepcie należy umieścić numer identyfikacyjny znajdujący się na dokumencie uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na podstawie następujących dokumentów: EKUZ czy Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ uprawniający do takiego samego zakresu świadczeń opieki medycznej jak karta EKUZ. Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ jest wydawany w sytuacji, gdy wyjątkowe okoliczności uniemożliwiają osobie zainteresowanej, uzyskanie EKUZ.

W przypadku cudzoziemców spoza krajów członkowskich UE, którzy nie korzystają z przepisów o koordynacji, należy podać numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym jednak przypadku recepta realizowana będzie pełnopłatnie).

Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Reklama apteki – stanowisko sądów i organów inspekcji farmaceutycznej

BIKA_83_23.jpg

Rozwój technologii i informacji wkracza coraz śmielej w nowe obszary naszego życia. Ewoluują zarówno formy przekazów, hasła, jak i sposoby prowadzenia kampanii reklamowych. Przedsiębiorcy detaliczni prześcigają się w walce o pacjenta, posługując się coraz bardziej wyszukanymi metodami promocji.

Czytaj więcej

Import docelowy produktów leczniczych ‑ procedura, tryb działania i wymagane dokumenty

BIKA_83_10.jpg

Prawo farmaceutyczne wymaga, aby produkty lecznicze były wprowadzane do obrotu dopiero po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (art. 3 ust. 1 Prawa farmaceutycznego). Jednocześnie przepisy przewidują sytuacje, w których przedmiotem obrotu może być produkt leczniczy, który nie uzyskał pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Czytaj więcej

Programy lojalnościowe w aptece a prawo (case study)

BIKA_82_26.jpg

Udział w programie lojalnościowym i działania polegające na rozpowszechnianiu przez aptekę informacji o nim są niedopuszczalne ze względu na ustawowy zakaz reklamy przewidziany w Prawie farmaceutycznym.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama