9 lutego 2019 r. na terenie całej Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy wynikające z tzw. dyrektywy antyfałszywkowej. Zostały one określone w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2011/62/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. Co mają na celu?

Dzięki działaniom podjętym na podstawie powyższych przepisów ma zostać zmniejszone ryzyko wprowadzenia na europejski rynek sfałszowanych produktów leczniczych. Z tego względu została stworzona ogromna baza danych, na podstawie której wszystkie osoby uprawnione do wydawania produktów leczniczych pacjentom będą weryfikować dany preparat i wycofywać go z ogólnoeuropejskiego zestawienia. Ten obowiązek dotyczy zarówno pracowników aptek ogólnodostępnych, jak i farmaceutów pracujących w aptekach szpitalnych i przyzakładowych oraz w hurtowniach farmaceutycznych.
Jak rozpoznać, czy produkt leczniczy został sfałszowany?
Do sfałszowanych produktów leczniczych zaliczymy leki, które pomimo pozornego oryginalnego wyglądu nie zawierają właściwej dawki substancji leczniczej deklarowanej przez producenta. Inną formą fałszowania produktów leczniczych jest podrabianie ich opakowań zewnętrznych. Sfałszowane wyglądają identycznie jak tych, w które są pakowane leki w macierzystym przedsiębiorstwie. Jednocześnie sfałszowaniu ulegają zabezpieczenia tych opakowań.
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu