9 lutego 2019 r. na terenie całej Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy wynikające z tzw. dyrektywy antyfałszywkowej. Zostały one określone w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2011/62/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. Co mają na celu?

Serializacja. Co nowego od 1 lipca 2020 r.?

Dzięki działaniom podjętym na podstawie powyższych przepisów ma zostać zmniejszone ryzyko wprowadzenia na europejski rynek sfałszowanych produktów leczniczych. Z tego względu została stworzona ogromna baza danych, na podstawie której wszystkie osoby uprawnione do wydawania produktów leczniczych pacjentom będą weryfikować dany preparat i wycofywać go z ogólnoeuropejskiego zestawienia. Ten obowiązek dotyczy zarówno pracowników aptek ogólnodostępnych, jak i farmaceutów pracujących w aptekach szpitalnych i przyzakładowych oraz w hurtowniach farmaceutycznych.

Jak rozpoznać, czy produkt leczniczy został sfałszowany?

Do sfałszowanych produktów leczniczych zaliczymy leki, które pomimo pozornego oryginalnego wyglądu nie zawierają właściwej dawki substancji leczniczej deklarowanej przez producenta. Inną formą fałszowania produktów leczniczych jest podrabianie ich opakowań zewnętrznych. Sfałszowane wyglądają identycznie jak tych, w które są pakowane leki w macierzystym przedsiębiorstwie. Jednocześnie sfałszowaniu ulegają zabezpieczenia tych opakowań.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Leki z dostawą do domu – kwestie prawne sprzedaży wysyłkowej leków

Leki z dostawą do domu – kwestie prawne sprzedaży wysyłkowej leków

Przedmiotem poniższej analizy jest charakterystyka instytucji prawnej, której mechanizm funkcjonowania wynika z art. 68 ust. 3 Prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia, umożliwiającej sprzedaż wysyłkową leków.

Czytaj więcej

Kierownik apteki – kto i kiedy może go zastąpić?

Kierownik apteki – kto i kiedy może go zastąpić?

Za prowadzenie apteki ogólnodostępnej odpowiedzialny jest farmaceuta zwany kierownikiem apteki. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym musi on posiadać pięcioletni staż pracy w aptece bądź trzyletni, jeśli ma specjalizację z farmacji aptecznej. Wymagania te są nieodzowne, ponieważ do prawidłowego działania ogólnodostępnej apteki konieczne jest, aby odpowiedzialna za jej prowadzenie osoba miała niezbędne wiedzę i doświadczenie. Zdarza się jednak, że kierownik nie może być obecny w zarządzanej placówce. A jeśli okres nieobecności wydłuża się, konieczne może stać się powołanie zastępstwa. Kto może zostać takim zastępcą? Jakie czynności należy powziąć w tym celu?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama