Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP1 i oczekuje na wejście w życie2, co nastąpi w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji, z wyłączeniem postanowienia dotyczącego recepty kontynuowanej, które ma wejść w życie w terminie dwunastu miesięcy od daty publikacji ustawy.

Ustawa o zawodzie farmaceuty – opieka farmaceutyczna i nowe obowiązki kierownika apteki

Ustawa stanowi, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych i wykonywaniu zadań zawodowych oraz czynności ściśle w ustawie określonych. Poniżej opisujemy niektóre zasady i regulacje wynikające z ustawy.

Ustawa przewiduje m.in.:

  • gwarancję samodzielności farmaceuty przy udzielaniu opieki farmaceutycznej oraz usług farmaceutycznych i wykonywaniu zadań zawodowych (zadania te obejmują m.in. kierowanie apteką, punktem aptecznym lub hurtownią, prowadzenie działalności profilaktycznej, edukacyjnej oraz działalności na rzecz promocji zdrowia oraz prowadzenie apteki jako jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki farmaceutów),
  • procedurę wyboru i zmiany kierownika apteki,
  • obowiązek osobistego kierowania apteką przez jej kierownika oraz nowy zakres zadań kierownika apteki,
  • możliwość unieruchomienia apteki w trybie natychmiastowym na okres do trzech miesięcy w przypadku uniemożliwiania przez podmiot prowadzący aptekę realizacji zadań przez kierownika apteki.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Leki z dostawą do domu – kwestie prawne sprzedaży wysyłkowej leków

Leki z dostawą do domu – kwestie prawne sprzedaży wysyłkowej leków

Przedmiotem poniższej analizy jest charakterystyka instytucji prawnej, której mechanizm funkcjonowania wynika z art. 68 ust. 3 Prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia, umożliwiającej sprzedaż wysyłkową leków.

Czytaj więcej

Kierownik apteki – kto i kiedy może go zastąpić?

Kierownik apteki – kto i kiedy może go zastąpić?

Za prowadzenie apteki ogólnodostępnej odpowiedzialny jest farmaceuta zwany kierownikiem apteki. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym musi on posiadać pięcioletni staż pracy w aptece bądź trzyletni, jeśli ma specjalizację z farmacji aptecznej. Wymagania te są nieodzowne, ponieważ do prawidłowego działania ogólnodostępnej apteki konieczne jest, aby odpowiedzialna za jej prowadzenie osoba miała niezbędne wiedzę i doświadczenie. Zdarza się jednak, że kierownik nie może być obecny w zarządzanej placówce. A jeśli okres nieobecności wydłuża się, konieczne może stać się powołanie zastępstwa. Kto może zostać takim zastępcą? Jakie czynności należy powziąć w tym celu?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama