Dyskusja na temat roli i kompetencji techników farmaceutycznych we współczesnej aptece toczy się od wielu lat, a środowisko apteczne jest w tej kwestii mocno podzielone. Pod koniec roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wznowienie wygaszonego kilka lat wcześnie kształcenia w tym zawodzie. Pojawił się również projekt nowej podstawy programowej. Debata ponownie rozgorzała. Zapytaliśmy więc Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, o to, jak powinien wyglądać podział kompetencji między technikami i farmaceutami.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece?

Technik farmaceutyczny w aptece powinien pełnić rolę wspomagającą. Jest to zawód pomocniczy. Ma wykonać wszystkie czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu farmacji i medycyny.

Technicy farmaceutyczni odgrywają bardzo ważną rolę. Bez nich apteki nie miałyby szansy sprawnie funkcjonować. Niemniej to zarządzanie kliniczne, zapewniane tylko przez farmaceutów, jest podstawą funkcjonowania wszystkich placówek. Jedynie magister farmacji gwarantuje jakość opieki nad pacjentem i bezpieczeństwo związane z farmakoterapią oferowaną społeczeństwu.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Międzynarodowe standardy stosowane w wielu krajach na świecie mówią, że pacjentom najlepiej służy sytuacja, w której technik farmaceutyczny koncentruje się na technicznych aspektach wydawania leków, a farmaceuta na profesjonalnym wspieraniu opieki zdrowotnej i nadzorze nad farmakoterapią oraz realizowaniu opieki farmaceutycznej. Stosując się do tej zasady, stanowczo należy zaznaczyć, że kompetencje obu zawodów są różne. Powinny być one wyraźnie rozdzielone i przedstawione czytelnie i zrozumiale po to, żeby nikt nie miał wątpliwości, jakie zadania i w jakim zakresie może wykonywać w aptece.

Warto tu podkreślić, że jesteśmy jedynym krajem europejskim, w którym tak mocno zaciera się relacja między wykształceniem a uprawnieniami do wykonywania czynności fachowych w aptece.

 

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

„Weź się w garść” i inne mity na temat depresji

Anna Baran.jpg

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, która – mimo wielu akcji społecznych na przestrzeni ostatnich
kilkunastu lat – wciąż przez wiele osób nie jest uważana za chorobę. Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z mitami na temat depresji funkcjonującymi w świadomości społecznej w rozmowie z dr Anną Baran, psychiatrą z 25-letnim stażem, zwłaszcza że wiele z tych nieprawdziwych tez jest powtarzanych również przez naszych pacjentów.

Read more

Technicy powinni mieć swój samorząd

Izba_logo.png

„Nic o nas bez nas”, dlatego o rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece i filary, na jakich powinno się opierać ich kształcenie, zapytaliśmy Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, w imieniu której odpowiedziała nam Marzena Napieracz, członek zarządu IGWPAiA.

Read more

Większość farmaceutów nie identyfikuje się z wojną na górze

MC_62_s. 94.jpg

Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama