Technicy powinni mieć swój samorząd

Izba_logo.png

„Nic o nas bez nas”, dlatego o rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece i filary, na jakich powinno się opierać ich kształcenie, zapytaliśmy Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, w imieniu której odpowiedziała nam Marzena Napieracz, członek zarządu IGWPAiA.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece?

Technik farmaceutyczny do 1991 r. traktowany był jako samodzielny pracownik apteki. Przede wszystkim miał prawo wykonywania zawodu. Starsi technicy farmaceutyczni do dziś mają swoje dyplomy z tym prawem. Byli wówczas ewidencjonowani i policzalni. Od 1991 r., gdy swoje działania rozpoczęła NIA na podstawie ustawy o samorządzie aptekarskim, zaprzestano ewidencjonowania techników i stworzono samorząd zawodowy tylko dla farmaceutów. Można powiedzieć, że od tamtej pory rola techników w aptece została sprowadzona do zawodu pomocniczego. Wielka szkoda, ponieważ to zawód bardzo praktyczny i niezbędny w codziennym funkcjonowaniu apteki. Technik w trakcie nauki nabywa wiedzy z zakresu farmakologii, farmakognozji, prawa farmaceutycznego, receptury aptecznej, realizacji recept, zasad przyjmowania towaru i wiele więcej. Gwarancją możliwości jej wykorzystania jest art. 91 Prawa farmaceutycznego, który szczegółowo wskazuje uprawnienia technika. W związku z powyższym technik powinien zachować dotychczasowy status samodzielności z ewentualnym rozszerzeniem do możliwości wydawania leków wziewnych.

Receptura apteczna powinna być pod ścisłym nadzorem farmaceuty. W czasie sporządzania produktów leczniczych powstaje ryzyko pomyłki w dozowaniu substancji, więc to magister farmacji powinien sporządzać produkty lecznicze, a technik odgrywać tylko rolę wspierającą.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Role farmaceuty i technika w aptece powinny się zmienić. Zadania tego pierwszego powinny iść w kierunku opieki farmaceutycznej w celu poprawy skuteczności terapii. Technik natomiast powinien mieć możliwość realizowania recept, by zapewnić kompetentną obsługę pacjentów, którzy nie wymagają porady farmaceuty. Obowiązków w aptece jest wiele i bez wątpienia obie grupy zawodowe są zajęte. Waśń pomiędzy nimi jest niezrozumiała, jednak dotyczy raczej przedstawicieli obu zawodów. Na co dzień w aptekach współpraca przebiega w dobrej atmosferze. Farmaceuci doceniają rolę techników zarówno w recepturze, jak i czasie wydawania produktów leczniczych. W związku z powyższym technik powinien mieć odpowiednio przemodelowane uprawnienia w zakresie realizacji recept, za wyjątkiem jednak preparatów narkotycznych, które zawsze muszą być wydawane przez farmaceutę.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum