„Nic o nas bez nas”, dlatego o rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece i filary, na jakich powinno się opierać ich kształcenie, zapytaliśmy Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, w imieniu której odpowiedziała nam Marzena Napieracz, członek zarządu IGWPAiA.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece?

Technik farmaceutyczny do 1991 r. traktowany był jako samodzielny pracownik apteki. Przede wszystkim miał prawo wykonywania zawodu. Starsi technicy farmaceutyczni do dziś mają swoje dyplomy z tym prawem. Byli wówczas ewidencjonowani i policzalni. Od 1991 r., gdy swoje działania rozpoczęła NIA na podstawie ustawy o samorządzie aptekarskim, zaprzestano ewidencjonowania techników i stworzono samorząd zawodowy tylko dla farmaceutów. Można powiedzieć, że od tamtej pory rola techników w aptece została sprowadzona do zawodu pomocniczego. Wielka szkoda, ponieważ to zawód bardzo praktyczny i niezbędny w codziennym funkcjonowaniu apteki. Technik w trakcie nauki nabywa wiedzy z zakresu farmakologii, farmakognozji, prawa farmaceutycznego, receptury aptecznej, realizacji recept, zasad przyjmowania towaru i wiele więcej. Gwarancją możliwości jej wykorzystania jest art. 91 Prawa farmaceutycznego, który szczegółowo wskazuje uprawnienia technika. W związku z powyższym technik powinien zachować dotychczasowy status samodzielności z ewentualnym rozszerzeniem do możliwości wydawania leków wziewnych.

Receptura apteczna powinna być pod ścisłym nadzorem farmaceuty. W czasie sporządzania produktów leczniczych powstaje ryzyko pomyłki w dozowaniu substancji, więc to magister farmacji powinien sporządzać produkty lecznicze, a technik odgrywać tylko rolę wspierającą.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Role farmaceuty i technika w aptece powinny się zmienić. Zadania tego pierwszego powinny iść w kierunku opieki farmaceutycznej w celu poprawy skuteczności terapii. Technik natomiast powinien mieć możliwość realizowania recept, by zapewnić kompetentną obsługę pacjentów, którzy nie wymagają porady farmaceuty. Obowiązków w aptece jest wiele i bez wątpienia obie grupy zawodowe są zajęte. Waśń pomiędzy nimi jest niezrozumiała, jednak dotyczy raczej przedstawicieli obu zawodów. Na co dzień w aptekach współpraca przebiega w dobrej atmosferze. Farmaceuci doceniają rolę techników zarówno w recepturze, jak i czasie wydawania produktów leczniczych. W związku z powyższym technik powinien mieć odpowiednio przemodelowane uprawnienia w zakresie realizacji recept, za wyjątkiem jednak preparatów narkotycznych, które zawsze muszą być wydawane przez farmaceutę.

 

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

„Weź się w garść” i inne mity na temat depresji

Anna Baran.jpg

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, która – mimo wielu akcji społecznych na przestrzeni ostatnich
kilkunastu lat – wciąż przez wiele osób nie jest uważana za chorobę. Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z mitami na temat depresji funkcjonującymi w świadomości społecznej w rozmowie z dr Anną Baran, psychiatrą z 25-letnim stażem, zwłaszcza że wiele z tych nieprawdziwych tez jest powtarzanych również przez naszych pacjentów.

Read more

Brakuje jasnego rozdziału kompetencji

BIKA_73_17.jpg

Dyskusja na temat roli i kompetencji techników farmaceutycznych we współczesnej aptece toczy się od wielu lat, a środowisko apteczne jest w tej kwestii mocno podzielone. Pod koniec roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wznowienie wygaszonego kilka lat wcześnie kształcenia w tym zawodzie. Pojawił się również projekt nowej podstawy programowej. Debata ponownie rozgorzała. Zapytaliśmy więc Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, o to, jak powinien wyglądać podział kompetencji między technikami i farmaceutami.

Read more

Większość farmaceutów nie identyfikuje się z wojną na górze

MC_62_s. 94.jpg

Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama