Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece? Jaki powinien być jego status?

Technik farmaceutyczny tak jak dotychczas, powinien uczestniczyć w wydawaniu produktów leczniczych, wyrobów medycznych i wykonywać leki. Wszystko w ramach uprawnień zawodowy opisanych w Prawie farmaceutycznym. Są to czynności typowe dla obydwu grup zawodowych – techników i farmaceutów, powtarzalne, wręcz rutynowe, które nie wymagają  kompetencji zdobywanych na studiach wyższych.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Tak. Od wielu lat w aptekach pracują dwie grupy zawodowe, które uzupełniają i wspierają się w codziennej pracy. Poza sporadycznymi przypadkami, to technicy wydają produkty lecznicze. Pacjenci dobrze oceniają ich pracę i nie ma powodów wprowadzania tutaj dodatkowych ograniczeń.

 

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

„Weź się w garść” i inne mity na temat depresji

Anna Baran.jpg

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, która – mimo wielu akcji społecznych na przestrzeni ostatnich
kilkunastu lat – wciąż przez wiele osób nie jest uważana za chorobę. Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z mitami na temat depresji funkcjonującymi w świadomości społecznej w rozmowie z dr Anną Baran, psychiatrą z 25-letnim stażem, zwłaszcza że wiele z tych nieprawdziwych tez jest powtarzanych również przez naszych pacjentów.

Read more

Technicy powinni mieć swój samorząd

Izba_logo.png

„Nic o nas bez nas”, dlatego o rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece i filary, na jakich powinno się opierać ich kształcenie, zapytaliśmy Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, w imieniu której odpowiedziała nam Marzena Napieracz, członek zarządu IGWPAiA.

Read more

Brakuje jasnego rozdziału kompetencji

BIKA_73_17.jpg

Dyskusja na temat roli i kompetencji techników farmaceutycznych we współczesnej aptece toczy się od wielu lat, a środowisko apteczne jest w tej kwestii mocno podzielone. Pod koniec roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wznowienie wygaszonego kilka lat wcześnie kształcenia w tym zawodzie. Pojawił się również projekt nowej podstawy programowej. Debata ponownie rozgorzała. Zapytaliśmy więc Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, o to, jak powinien wyglądać podział kompetencji między technikami i farmaceutami.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama