Czy farmaceuta ma obowiązek zaznaczania na recepcie, że wydano odpowiednik leku?

Kwestie związane z wydawaniem tzw. zamienników leków regulowane są w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r.,

poz. 1536). Zgodnie z art. 44 tej ustawy osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości zakupu przez niego tańszego, droższego lub nawet nierefundowanego odpowiednika leku zapisanego na recepcie, a także wydać taki lek. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której na recepcie znajduje się adnotacja „nie zamieniać” lub „NZ”.

Informacja o rzeczywiście wydanym leku jest elementem otaksowania recepty. Zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2016 r., poz. 62 z późn. zm.) otaksowanie recepty polega na czytelnym naniesieniu na recepcie określonych danych dotyczących każdego z opakowań wydanych leków. Wśród danych tych znajduje się m.in. nazwa własna leku. Nie budzi wątpliwości, że w otaksowaniu należy wpisać nazwę rzeczywiście wydanego leku (odpowiednika), a nie nazwę własną leku przepisanego.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Polecamy

Archiwum