Radcy prawni i notariusze oraz branże alkoholowa, tytoniowa i farmaceutyczna to zawody i sektory, które nie mogą bezpośrednio promować swoich usług. Mówi się, że jeśli czegoś nie można znaleźć w wyszukiwarce Google, to nie istnieje. Co zatem zrobić, jeżeli prowadzimy biznes w jednej z wykluczających możliwość reklamy dziedzin? Jak wykorzystać content marketing do wzmocnienia wizerunku marki? W jaki sposób legalnie przyciągnąć potencjalnych odbiorców i wyprzedzić konkurencję?

Content marketing, czyli dozwolona forma promocji apteki

Marketing treści a obostrzenia — nie reklamuj, informuj

Ustawa Prawo farmaceutyczne zakazuje reklamowania aptek oraz punktów aptecznych. Na jej mocy dozwolone jest jedynie informowanie o ich adresie i godzinach otwarcia. Naczelna Izba Aptekarska podtrzymała swoje stanowisko w 2018 r. i kategorycznie zakazała promocji, a za złamanie tego postanowienia ustanowiła konsekwencje prawne oraz finansowe. Dodatkowo apteki internetowe nie mogą wykorzystywać reklam AdWords, Facebook Ads, banerów zewnętrznych, programów lojalnościowych i marketingu szeptanego. Co zatem zrobić, żeby wyróżnić się na tle innych aptek i nie łamać przy tym prawa?

Content marketing — odpowiedź na reklamowe restrykcje

Content marketing, inaczej marketing treści, to strategia zakładająca regularne tworzenie i dystrybucję ciekawych materiałów, które przyciągną odbiorcę, odpowiedzą na jego pytania i w efekcie nakłonią go do podjęcia działań. Wiedzę można przekazywać przy pomocy artykułów poradnikowych i eksperckich, e-booków i biuletynów branżowych, infografik, wideo czy newslettera. Odpowiednio dobrana do czytelników forma przekazu nie tylko skutecznie przyciągnie ich do naszej marki, ale też zachęci do zakupu i zapewni późniejszą lojalność. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej strategii? Przede wszystkim na jakość, regularność i wiarygodność. Należy pamiętać, że dobry marketing treści nie istnieje bez odpowiedniej strategii. Warto sprecyzować cele, które chcemy osiągnąć, określić grupy odbiorców do komunikacji oraz wybrać kanały dystrybucji, wspierające ich rozpowszechnieniu.

Apteka a marketing treści — dlaczego warto?

Content marketing jest legalną formą promocji, mającą na celu edukowanie odbiorcy i dostarczenie mu wyczerpujących informacji. Apteka decydująca się na takie rozwiązanie tworzy swego rodzaju bazę wiedzy i zaufane miejsce, do którego można sięgnąć w przypadku wątpliwości. Należy pamiętać, że „tradycyjny marketing mówi do ludzi. Content marketing z nimi rozmawia”1. Ta właśnie różnica powinna stanowić podstawę do dalszych działań i wykorzystywania dozwolonej formy reklamy w farmacji. Co zalicza się do korzyści płynących z marketingu treści w aptece? (rysunek 1).

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepionka przeciw COVID‑19 – co trzeba o niej wiedzieć?

Szczepionka przeciw COVID-19 – co trzeba o niej wiedzieć?

Szczepionka przeciw COVID-19 to najgorętszy temat ostatnich miesięcy na całym świecie, a zwłaszcza w środowisku medycznym. Niespełna rok temu dowiedzieliśmy się o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w kraju, natomiast aktualnie kilkadziesiąt tysięcy osób jest już zaszczepionych. Niemniej do dzisiaj szczepionka budzi wiele wątpliwości i kontrowersji wśród pacjentów. Farmaceuci powinni być zawsze zaznajomieni z najnowszymi doniesieniami na jej temat, ponieważ tylko rzetelna i jasno przekazana wiedza pozwoli uspokoić pacjenta i nakłonić do zaczepienia się jeszcze niezdecydowanych.

Czytaj więcej

10 praktyk zwiększających rentowność apteki

10 praktyk zwiększających rentowność apteki

Ostatnie lata i zmiany, które wielokrotnie w znacznym stopniu diametralnie zmieniały liczne obszary funkcjonowania aptek i całego rynku farmaceutycznego, sprawiły, że efektywne zarządzanie apteką stanowi wielkie wyzwanie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama