Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych to nazwa rządowego projektu. Jednym z jego celów jest wprowadzenie do powszechnego obiegu e-recept. Realizację tego projektu rozpoczęto w 2018 r., kiedy do systemu P1 zostały podłączone pierwsze apteki w Siedlcach i Skierniewicach. Od 1 stycznia 2019 r. do systemu P1 podłączono wszystkie apteki w Polsce.

Nowe zasady realizowania e-recept w aptekach

Oznacza to, że pacjent może zrealizować elektroniczną receptę w każdej placówce na terenie całego kraju. Od 1 stycznia 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek wystawiania e-recept na wszystkie leki refundowane. Natomiast w kolejnym roku w Polsce ma zostać wdrożone wystawianie elektronicznych recept transgranicznych.

Korzyści płynące z wprowadzenia e-recepty

E-recepty niosą korzyści dla pacjentów, osób wystawiających recepty oraz tych, którzy je realizują. Elektroniczna forma wystawiania recept wyeliminowała problem nieczytelności pisma osób, które wystawiały pacjentom leki na receptach papierowych. Zminimalizowało to znacznie ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leków przez farmaceutów i techników farmaceutycznych, co przełożyło się na podwyższenie bezpieczeństwa farmakoterapii chorych.

Jednym z założeń e-recepty było wyeliminowanie błędów podczas wystawiania recept, wynikających z nieznajomości stosownych przepisów przez lekarzy i pielęgniarki oraz ich zaniedbań podczas przepisywania leków pacjentom. Niestety, wdrożenie recepty elektronicznej nie do końca sprawiło, że te błędy zniknęły.

Ciekawostka

W Siedlcach 25 maja 2018 r. została zrealizowana pierwsza w Polsce recepta w formie elektronicznej. W tym wydarzeniu brał udział Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, a pierwszym pacjentem, który dzięki wdrażanemu e-rozwiązaniu wykupił leki, był prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski.

Sporą korzyścią dla lekarzy i samych pacjentów jest fakt, że każda e-recepta jest zapisywana w Internetowym Koncie Pacjenta. Ci pierwsi mogą na bieżąco monitorować, które leki chory miał zaordynowane w ostatnich miesiącach, a nawet latach oraz sprawdzić, czy wykupuje on przepisywane mu preparaty i tym samym stosuje się do zalecanej farmakoterapii.

Dzięki temu, że każdy lek stanowi osobną e-receptę, pacjent ma możliwość wykupienia każdego z nich w innej aptece. Jest to niewątpliwie korzystne ze względu na coraz większą niedostępność leków na rynku farmaceutycznym. Przy wystawionej recepcie papierowej chory musiał szukać placówki, która zapewni mu dostęp do wszystkich zaordynowanych na jednej recepcie leków. W przypadku e-recepty ten przykry obowiązek został zniesiony.

E-recepta to również korzyść dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Lekarz lub pielęgniarka mają możliwość wypisania takiej ilości leków, aby pacjent przy jednorazowej transakcji w aptece mógł wykupić ilość wystarczającą aż na 180 dni kuracji. Ogranicza to liczbę wizyt chorego zarówno w przychodni, jak i w aptece.

Wprowadzenie elektronicznego systemu umożliwiającego wystawianie e-recept pozwala na znaczne ograniczenie liczby sfałszowanych recept, które cały czas pojawiają się w obiegu. Co więcej, uszczelniony został obieg refundowanych leków, a kontrole w aptekach Narodowego Funduszu Zdrowia stały się łatwiejsze i bardziej skuteczne. Pozwoliło to na zaoszczędzenie przez budżet państwa pieniędzy, które do tej pory były tracone w wyniku nadużyć, jakich dopuszczano się w związku z wymuszaniem nienależnej refundacji.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Zarządzanie sytuacyjne w aptece, czyli jak skutecznie dostosować swój styl kierowania do potrzeb zespołu

Czy istnieje jeden, najlepszy styl przywództwa i zarządzania zespołem? Taki, który sprawdzi się w każdej okoliczności i wobec każdej osoby? Zdaje się, że nie. Paul Hersey i Kenneth Blanchard – twórcy koncepcji zarządzania sytuacyjnego – głoszą tezę, że dobry menedżer potrafi elastycznie dostosować sposób zarządzania do każdego pracownika. Przyjrzyjmy się bliżej tej koncepcji i sprawdźmy jej użyteczność w zarządzaniu zespołem aptecznym.

Czytaj więcej

Szczepionka przeciw COVID‑19 – co trzeba o niej wiedzieć?

Szczepionka przeciw COVID-19 – co trzeba o niej wiedzieć?

Szczepionka przeciw COVID-19 to najgorętszy temat ostatnich miesięcy na całym świecie, a zwłaszcza w środowisku medycznym. Niespełna rok temu dowiedzieliśmy się o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w kraju, natomiast aktualnie kilkadziesiąt tysięcy osób jest już zaszczepionych. Niemniej do dzisiaj szczepionka budzi wiele wątpliwości i kontrowersji wśród pacjentów. Farmaceuci powinni być zawsze zaznajomieni z najnowszymi doniesieniami na jej temat, ponieważ tylko rzetelna i jasno przekazana wiedza pozwoli uspokoić pacjenta i nakłonić do zaczepienia się jeszcze niezdecydowanych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama