Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że wykonywanie leków recepturowych przez farmaceutów w aptekach odchodzi do lamusa. Tymczasem ich rola w lecznictwie nadal jest nieoceniona. Szczególnie w przypadku schorzeń bądź pacjentów, dla których nie ma na rynku gotowych rozwiązań.

Leki recepturowe pozwalają lekarzowi na dostosowanie składu preparatu lub dawki danej substancji czynnej do potrzeb każdego pacjenta. Poza tym, jako wolne od konserwantów, są one bezpieczne dla osób podatnych na alergie. Ogromną zaletą leków recepturowych jest także możliwość podania ich choremu bezpośrednio po przygotowaniu. Farmaceuta powinien jednak pamiętać o należytej staranności przy wykonywaniu leku, żeby jakość odpowiadała wszystkim obowiązującym standardom.

Leki recepturowe w aptece

Zgodnie z obowiązującym prawem jednym z pomieszczeń wchodzących w skład całej apteki jest izba recepturowa, czyli tzw. receptura. Od kierownika apteki zależy jak rozbudowane będzie to pomieszczenie i jaki zakres usług będzie oferować. Niektóre apteki decydują się jedynie na podstawową działalność, posiadając minimalne wyposażenie. Inne z kolei umożliwiają swoim farmaceutom sporządzanie leków w warunkach aseptycznych, co wymaga dodatkowego sprzętu i specjalnie przygotowanego miejsca. Wybierając gamę usług oferowanych przez recepturę, warto dokonać indywidualnej oceny potrzeb najbliższego otoczenia.

Oprócz zakresu prowadzonej działalności należy rozważyć także inne czynniki. Możliwość zaproponowania pacjentowi opracowania leku recepturowego odpowiadającego jego potrzebom jest wartością dodaną dla apteki. Szczególnie w przypadku, kiedy apteka wytwarza również leki jałowe, takie jak maści z antybiotykami czy krople do oczu. Ze względu na konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu, pozwalającego na stworzenie jałowych warunków, nie wszystkie apteki są w stanie świadczyć tego typu usługi, zwłaszcza że niezbędne wyposażenie wymaga sporych nakładów finansowych. Jednak posiadanie w ofercie jałowych leków jest z pewnością czymś, co wyróżni aptekę na tle konkurencji.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wprowadzając leki recepturowe do swojej apteki

Decydując się na określony zakres działalności receptury, przede wszystkim warto wziąć pod uwagę lokalizację apteki.

Przykład

Jeśli znajduje się ona w pobliżu poradni dermatologicznej, wówczas możemy liczyć na regularne wizyty pacjentów, którzy otrzymują od lekarzy recepty na opracowanie dedykowanych im leków recepturowych. Najczęściej dotyczą one wykonania wszelkiego rodzaju maści, emulsji, zawiesin, roztworów bądź specjalnych płynów przeznaczonych do skóry głowy.

Ważnym czynnikiem wpływającym na profil receptury są potrzeby okolicznych mieszkańców. Jeśli w niedalekiej odległości od apteki mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi, wówczas możemy się spodziewać, że najmłodsi pacjenci będą potrzebować naszej pomocy. Dawki leków przepisywane dzieciom często są kilkakrotnie niższe niż w przypadku dorosłych. Apteka staje się więc jedynym miejscem, gdzie można otrzymać leki w dawkach dostosowanych do wieku i wagi chorego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do niedawna proszki dzielone wykonywaliśmy tylko przez rozsypywanie ich do kapsułek skrobiowych. Te jednak nie zawsze się sprawdzały i w przypadku niewłaściwego przechowywania przez pacjentów często ulegały zniszczeniu lub rozsypaniu. Odpowiedzią na ten problem jest kapsułkarka, dzięki której lek zostaje zamknięty w szczelnej, dopasowanej do potrzeb pacjenta żelatynowej kapsułce.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Content marketing, czyli dozwolona forma promocji apteki

BIKA_83_3.jpg

Radcy prawni i notariusze oraz branże alkoholowa, tytoniowa i farmaceutyczna to zawody i sektory, które nie mogą bezpośrednio promować swoich usług. Mówi się, że jeśli czegoś nie można znaleźć w wyszukiwarce Google, to nie istnieje. Co zatem zrobić, jeżeli prowadzimy biznes w jednej z wykluczających możliwość reklamy dziedzin? Jak wykorzystać content marketing do wzmocnienia wizerunku marki? W jaki sposób legalnie przyciągnąć potencjalnych odbiorców i wyprzedzić konkurencję?

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 82/2020

Osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii

BIKA_82_6.jpg

Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę wiele aptek. Stała się jednocześnie poligonem do sprawdzenia się w nowych warunkach i radzenia sobie przez cały zespół apteczny w niespotykanych dotąd sytuacjach. Które z dobrych praktyk aptecznych okazały się najskuteczniejsze?

 

 

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 81/2020

Wizerunek apteki w sytuacji zwolnień pracowników

BIKA_81_3.jpg

Pozornie zwolnienie pracownika nie jest spójne z budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy. Mimo to odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie procesu wypowiedzenia umowy może w istotny sposób wpłynąć na to, że apteka postrzegana jest jako wiarygodne i pożądane miejsce pracy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama