Zarządzanie zespołem aptecznym to jedno z zadań, które spoczywają na kierowniku apteki. Od tego, czy dobrze wywiąże się z tego obowiązku, zależy sukces apteki jako przedsiębiorstwa i placówki zdrowia publicznego. Warto więc poznać podstawowe mechanizmy zarządzania i krok po kroku wdrażać je w swojej aptece.

Zgodnie z definicją zarządzanie jest planowaniem, organizowaniem, motywowaniem i kontrolą skierowaną na zasoby ludzkie prowadzące do osiągnięcia określonych celów. Punktem wyjścia w procesie zarządzania personelem apteki powinno być zatem określenie jednego, nadrzędnego z nich.

Wyznacz jeden cel i wartość

Działanie bez jasno określonego celu w przypadku biznesu jest drogą donikąd. Tak jak statek potrzebuje dobrego sternika, który wytyczy właściwy kierunek w drodze po bezkresach wód, tak apteka wymaga silnego lidera, który wspólnie z zespołem ustali jeden główny cel przyświecający każdemu działaniu, każdej decyzji, z którą w przyszłości przyjdzie mu się zmierzyć. Wiele aptek, szczególnie tych indywidualnych, nie ma mocno skonkretyzowanego celu. Choć ich pracownicy są pełni energii i sprawiają wrażenie zajętych, to ich działania są mocno rozproszone. Taki zespół marnuje swoje zasoby na realizację niewłaściwych priorytetów i szybko okazuje się, że w większości praca, którą wykonuje, jest syzyfowa. Pracownicy apteki, którzy wiedzą, czego chcą i czego oczekują od pracy, potrafią rozsądnie inwestować energię we właściwe zadania. Umieją wyraźnie rozgraniczyć sprawy pilne od ważnych. Z pomocą swojego przełożonego nadają zadaniom właściwe priorytety, a kiedy trzeba, idą pod prąd i szukają własnych rozwiązań.

Nadrzędne cele apteki mogą być różne. Mała osiedlowa placówka może skupić swoje wysiłki np. na budowaniu miłej, partnerskiej atmosfery albo na zapewnieniu trudno dostępnych i deficytowych leków. Kluczowym celem może być również wykreowanie lokalnej marki, np. apteki o wąskiej specjalizacji albo z cenami przyjaznymi pacjentom. To, który kierunek obierze kierownik, zależy w dużej mierze od mikrootoczenia, lokalizacji i aktywności konkurencji apteki. Często (szczególnie w przypadku aptek sieciowych) nadrzędne cele są narzucane przez wyższy szczebel, a kierownik powinien je odpowiednio wprowadzić do świadomości zespołu.

Poznaj strategie planowania

Na aptecznym podwórku warto stosować techniki stawiania celów znane od lat w dużych korporacjach. Do najbardziej znanych należy planowanie SMART oraz zyskująca na popularności strategia OKR (Objective and Key Result). Zgodnie z metodologią SMART obrany cel musi spełniać określone warunki:

Specific (ang. konkretny)

Cel nie może być zbyt ogólny. Musi być konkretny. Odnosząc to do realiów aptecznych – nie wystarczy powiedzieć sobie: „Chcę, żeby moja apteka przynosiła zyski”. Takie postawienie celu pozostawia miejsce na luźną interpretację. Aby cel był konkretny, należy nadać mu jednoznaczne ramy.

Przykład

W skali miesiąca chcę, by apteka osiągała duży obrót i wysoką marżę”.

Measurable (ang. mierzalny)

Cel musi być mierzalny po to, by na każdym etapie można było ocenić stopień jego realizacji. Warto więc cel określić liczbowo.

Przykład

„W skali miesiąca chcę, by apteka osiągała 200 tys. zł obrotu, a średnia marża wynosiła 25%”.

Achievable (ang. osiągalny)

Postawienie sobie poprzeczki zbyt wysoko może sprawić, że nasz cel spali na panewce. Jeśli dopiero zaczynamy apteczny biznes, osiągnięcie 200 tys. zł obrotu w krótkim czasie jest poza naszym zasięgiem. Widząc niepowodzenie w realizacji celu, szybko odczujemy brak motywacji i frustrację. Jeśli jednak obrót apteki wynosi 170 tys. zł, a marża wynosi nieco ponad 20%, to wskazany cel może być możliwy do osiągnięcia.

Relevant (ang. istotny)

Przedstawienie zespołowi celu finansowego z powyższego przykładu może wydawać się mało istotne. Należy przeformułować go tak, by przynosił określoną wartość dla osób go realizujących.

Przykład

„Chcę, by obrót mojej apteki wyniósł 200 tys. zł, a średnia marża 25%, bo pozwoli mi to przeznaczyć nadwyżki na premie dla moich pracowników”.

Time-bound (ang. osadzony w czasie)

Dzięki temu po jego upływie będzie można rozliczyć siebie i zespół z jego realizacji.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Osiem strategii efektywnego działania wpteki w czasach pandemii

BIKA_82_6.jpg

Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę wiele aptek. Stała się jednocześnie poligonem do sprawdzenia się w nowych warunkach i radzenia sobie przez cały zespół apteczny w niespotykanych dotąd sytuacjach. Które z dobrych praktyk aptecznych okazały się najskuteczniejsze?

 

 

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 81/2020

Wizerunek apteki w sytuacji zwolnień pracowników

BIKA_81_3.jpg

Pozornie zwolnienie pracownika nie jest spójne z budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy. Mimo to odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie procesu wypowiedzenia umowy może w istotny sposób wpłynąć na to, że apteka postrzegana jest jako wiarygodne i pożądane miejsce pracy.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 79/2020

Zatrzymać najlepszych, czyli o rynku pracownika w branży farmaceutycznej

BIKA_79_3.jpg

W ciągu ostatnich pięciu lat bezrobocie w Polsce spadło z 9,9% w styczniu 2014 r. do 3,3% odnotowanych we wrześniu 2019 r. (za: Europejski Urząd Statystyczny). To bez wątpienia dobry trend zarówno z punktu widzenia rozwoju naszej gospodarki, jak i indywidualnej jakości życia. Zmiana ta ma jednak swoje konsekwencje dla pracodawców. Coraz większe możliwości zatrudnienia oznaczają wzrost oczekiwań potencjalnych pracowników dotyczących wynagrodzenia, warunków pracy oraz benefitów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama