Z praktyki apteki

nr 78/2019

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Zioła w aptece: kasztanowiec

bika_78_31.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Etykiety dla leków recepturowych krok po kroku

biak_78_26.jpg

Sporządzanie leku recepturowego jest podstawą zawodu farmaceuty. Ważna jest nie tylko umiejętność poprawnego łączenia składników, lecz także odpowiedniego oznakowania leku dla pacjenta. Jak prawidłowo i czytelnie opisać sygnaturę, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje i ułatwiła pacjentowi korzystanie z przygotowanego leku?

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 78/2019

Rok 2020: Sektor farmaceutyczny w obliczu zmian [kongres POLFARM]

Polfarm-4.jpg

Zapraszamy na 35. edycję Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. "Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki" objął wydarzenie patronatem medialnym. 

Czytaj więcej
nr 77/2019

Homeopathy: definition, working and effectiveness

BIKA_77_56.jpg

Enthusiasts can call homeopathy a treatment, skeptics – illussion of a treatment, which acts like placebo. But still, this is complementary or alternative medicine (CAM), which is different from Western medicine.

Czytaj więcej
nr 77/2019

Rozpuszczalniki w recepturze

BIKA_77_35.jpg

Płynne postaci leku stanowią sporą część leków recepturowych sporządzanych w aptece. Roztwory, krople czy mikstury, choć z pozoru nieskomplikowane, mogą niekiedy nastręczać trudności, zwłaszcza gdy osoba wykonująca lek nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat stosowanych rozpuszczalników i ich właściwości.

Czytaj więcej

Następna
strona

Nastęna stron

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama