Zarządzanie zakupami aptecznymi, a w konsekwencji optymalizacja magazynu, to jedno z ważniejszych zadań i wyzwań w codziennej pracy menadżerskiej w aptece. Przemyślane gospodarowanie nigdy nie było tak ważne jak teraz. W niepewnych czasach pandemii to właśnie racjonalna polityka zakupowa gwarantuje płynność finansową apteki i jej przetrwanie na rynku.

7 kroków do lepszego zarządzania zakupami w aptece

KROK 1: Wstęp do kategoryzacji

Podstawowa kategoryzacja asortymentu aptecznego to czasochłonne przedsięwzięcie. Można zrobić to samodzielnie lub zlecić podmiotowi zewnętrznemu. Pierwsza kategoryzacja powinna być gruntownie przemyślana i maksymalnie uszczegółowiona. Kolejne modyfikacje i aktualizacje nie będą już wymagać tylu nakładów czasu i pracy. W ten sposób wyznaczamy sobie konkretne cele zakupowe, w oparciu o szczegółową analizę sprzedaży. Skonstruowanie modelu zakupów wymaga wiedzy na temat marżowości preparatów. Jeśli zyski mają być maksymalizowane, nie można kupować wszystkiego. Farmaceuta, zamawiając po kilkanaście jednostek magazynowych danych preparatów w kategorii (SKU, stock keeeping unit), nie zyskuje na tym. Chcąc wypracować zysk na tak wielu podobnych preparatach, musiałby zamówić duże ilości każdego z nich, żeby otrzymać satysfakcjonujący rabat.

Przykład

Kilkanaście suplementów z danej kategorii, o takim samym lub bardzo podobnym składzie, w części samoobsługowej lub na tzw. wyspie lub w koszu sprzedażowym, utrudnia wybór pacjentowi. Zakup bywa nieprzemyślany, bo pacjent impulsywnie kieruje się niską ceną, atrakcyjnym opakowaniem bądź reklamą. W przypadku, gdy w ogóle nie ma części samoobsługowej, i sprzedaż opiera się wyłącznie na rekomendacji farmaceuty, warto wykorzystać ten fakt. To od naszych technik rekomendacji zależy, czy pacjent dostanie preparat równie dobry jakościowo (a dla apteki wysokomarżowy) jak ten, po który przyszedł, ale którego nie mamy na stanie (bo jest dla nas nisko marżowy). Dzięki takiej optyce magazyn nie będzie zatowarowany nieskończoną liczbą pojedynczych opakowań wielu podobnych SKU.

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nutrition our other brain

Nutrition our other brain

There is a reason why modern science indicates the intestines as the “second brain” of the body.

Czytaj więcej

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Ludzkość od wieków korzysta z dobrodziejstw płynących ze świata roślin, również w recepturze aptecznej. Pozyskiwane ze świeżych bądź suchych surowców preparaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem farmaceutów. Ich unikalne właściwości lecznicze i dobra tolerancja ze strony organizmu człowieka przemawiają za ich dalszym stosowaniem w medycynie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama