Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Na pracę farmaceuty w aptece składa się szereg powtarzalnych czynności, które są wykonywane niemal codziennie: wprowadzanie faktur do systemu aptecznego, przygotowanie raportów kasowych z poprzedniego dnia, retaksacja recept czy wreszcie obsługa odwiedzającego aptekę pacjenta. Wydawać by się mogło, że wystarczy czynności te ułożyć w przemyślany sposób, w logiczny ciąg następujących po sobie zadań, by pracę farmaceuty można było uznać za produktywną. Niestety przez lata w aptekach królował multitasking, który zdobył popularność również za sprawą aptek sieciowych. Od farmaceuty wymagano podzielności uwagi, wykonywania kilku zadań jednocześnie i utrzymywania uwagi na bardzo wysokim poziomie. Szybko jednak zorientowano się, że farmaceuta jest najbardziej produktywny wtedy, gdy w skupieniu wykonuje jedną czynność i doprowadza ją do pomyślnego końca. Oszczędności zasobów i czasu zaczęto poszukiwać więc w automatyzacji różnych procesów. Okazało się, że wiele codziennych aptecznych zadań można tak zautomatyzować, że mogą być wykonywane bez absorbowania uwagi farmaceuty. Sam jestem wielkim fanem produktywności i w swojej aptece nieustannie szukam coraz skuteczniejszych usprawnień. W artykule staram się zestawić złe nawyki, które spotkałem w toku mojej aptecznej kariery, oraz rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić bardzo dużo czasu. A czas w dzisiejszych czasach jest najcenniejszym zasobem.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Placebo i nocebo - the power of suggestibility

BIKA_79_52.jpg

Placebo and nocebo – two completely different psychobiological effects, but both of them have the power of verbal an nonverbal suggestions.

Czytaj więcej

Charakterystyka recepturowych leków dermatologicznych

BIKA_79_37.jpg

Przyglądając się intensywnemu rozwojowi rynku leków gotowych, można by przypuszczać, że zdoła on wyprzeć z użycia leki recepturowe. Nic bardziej mylnego! Preparaty wykonywane przez farmaceutów na indywidualne potrzeby pacjenta są wciąż powszechnie stosowanym narzędziem w leczeniu wielu dolegliwości. Gałęzią medycyny, która szczególnie chętnie korzysta z ich zalet i skuteczności, jest dermatologia.

Czytaj więcej

Obrona ceny w procesie sprzedaży na rynku aptecznym

BIKA_79_32.jpg

Przez wiele lat w teorii ekonomii akcentowano zasadę, że klient jest jednostką racjonalną i dokonuje zakupów, maksymalizując korzyści, czyli wybiera na rynku produkty optymalnie zaspokajające potrzeby. Potem skorygowano teorię, uznając, że jednak jest emocjonalny i tak naprawdę działa pod wpływem emocji, uwarunkowań psychologicznych i społecznych. Dlatego też akceptuje wyższe ceny, ale z konkretnego dla niego powodu. Ta teoria przyzwoliła na zróżnicowane strategie cenowe – od niskich do wysokich cen. Ich zastosowanie determinuje strategia przyjęta przez właściciela, również apteki.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama