Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Na pracę farmaceuty w aptece składa się szereg powtarzalnych czynności, które są wykonywane niemal codziennie: wprowadzanie faktur do systemu aptecznego, przygotowanie raportów kasowych z poprzedniego dnia, retaksacja recept czy wreszcie obsługa odwiedzającego aptekę pacjenta. Wydawać by się mogło, że wystarczy czynności te ułożyć w przemyślany sposób, w logiczny ciąg następujących po sobie zadań, by pracę farmaceuty można było uznać za produktywną. Niestety przez lata w aptekach królował multitasking, który zdobył popularność również za sprawą aptek sieciowych. Od farmaceuty wymagano podzielności uwagi, wykonywania kilku zadań jednocześnie i utrzymywania uwagi na bardzo wysokim poziomie. Szybko jednak zorientowano się, że farmaceuta jest najbardziej produktywny wtedy, gdy w skupieniu wykonuje jedną czynność i doprowadza ją do pomyślnego końca. Oszczędności zasobów i czasu zaczęto poszukiwać więc w automatyzacji różnych procesów. Okazało się, że wiele codziennych aptecznych zadań można tak zautomatyzować, że mogą być wykonywane bez absorbowania uwagi farmaceuty. Sam jestem wielkim fanem produktywności i w swojej aptece nieustannie szukam coraz skuteczniejszych usprawnień. W artykule staram się zestawić złe nawyki, które spotkałem w toku mojej aptecznej kariery, oraz rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić bardzo dużo czasu. A czas w dzisiejszych czasach jest najcenniejszym zasobem.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Epidemia osłabi i tak słaby sektor

Po rekordowym, ponad 30 proc. wzroście sprzedaży w marcu br., w kwietniu polski rynek apteczny zanotował prawie 7 proc. spadek. Rekordowy marzec nie wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek, gdyż wiązał się ze znacznym wzrostem kosztów.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 81/2020

Jak radzić sobie z migreną i uporczywymi bólami głowy?

Migrena to samoistny ból głowy objawiający się napadowo, silny, nawracający i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. U 90% pacjentów pierwszy napad następuje przed 40. rokiem życia. Migrenie może także towarzyszyć aura, którą rozumiemy jako zespół zaburzeń neurologicznych, poprzedzających napad. O migrenie epizodycznej mówimy, gdy dokucza mniej niż 15 dni w miesiącu. Przy częstszych atakch diagnozujemy migrenę przewlekłą.

Czytaj więcej

Antybiotykoterapia a infekcje wirusowe – jak edukować pacjentów?

BIKA_81_52.jpg

Recepty zawierające ordynację na antybiotyki są dla farmaceutów codziennością, szczególnie teraz, wiosną, kiedy infekcje zbierają największe żniwo. Ta grupa leków bardzo często budzi wiele kontrowersji. Mówi się, że w Polsce pacjenci nadużywają antybiotyków. Z czego może to wynikać? Czy my jako farmaceuci jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama