Dyskusja na temat roli i kompetencji techników farmaceutycznych we współczesnej aptece toczy się od wielu lat, a środowisko apteczne jest w tej kwestii mocno podzielone. Pod koniec roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wznowienie wygaszonego kilka lat wcześnie kształcenia w tym zawodzie. Pojawił się również projekt nowej podstawy programowej. Debata ponownie rozgorzała. Zapytaliśmy więc Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, o to, jak powinien wyglądać podział kompetencji między technikami i farmaceutami.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece?

Technik farmaceutyczny w aptece powinien pełnić rolę wspomagającą. Jest to zawód pomocniczy. Ma wykonać wszystkie czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu farmacji i medycyny.

Technicy farmaceutyczni odgrywają bardzo ważną rolę. Bez nich apteki nie miałyby szansy sprawnie funkcjonować. Niemniej to zarządzanie kliniczne, zapewniane tylko przez farmaceutów, jest podstawą funkcjonowania wszystkich placówek. Jedynie magister farmacji gwarantuje jakość opieki nad pacjentem i bezpieczeństwo związane z farmakoterapią oferowaną społeczeństwu.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Międzynarodowe standardy stosowane w wielu krajach na świecie mówią, że pacjentom najlepiej służy sytuacja, w której technik farmaceutyczny koncentruje się na technicznych aspektach wydawania leków, a farmaceuta na profesjonalnym wspieraniu opieki zdrowotnej i nadzorze nad farmakoterapią oraz realizowaniu opieki farmaceutycznej. Stosując się do tej zasady, stanowczo należy zaznaczyć, że kompetencje obu zawodów są różne. Powinny być one wyraźnie rozdzielone i przedstawione czytelnie i zrozumiale po to, żeby nikt nie miał wątpliwości, jakie zadania i w jakim zakresie może wykonywać w aptece.

Warto tu podkreślić, że jesteśmy jedynym krajem europejskim, w którym tak mocno zaciera się relacja między wykształceniem a uprawnieniami do wykonywania czynności fachowych w aptece.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Homeopathy: definition, working and effectiveness

BIKA_77_56.jpg

Enthusiasts can call homeopathy a treatment, skeptics – illussion of a treatment, which acts like placebo. But still, this is complementary or alternative medicine (CAM), which is different from Western medicine.

Czytaj więcej

Rozpuszczalniki w recepturze

BIKA_77_35.jpg

Płynne postaci leku stanowią sporą część leków recepturowych sporządzanych w aptece. Roztwory, krople czy mikstury, choć z pozoru nieskomplikowane, mogą niekiedy nastręczać trudności, zwłaszcza gdy osoba wykonująca lek nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat stosowanych rozpuszczalników i ich właściwości.

Czytaj więcej

Szkolenie wewnętrzne pracowników

BIKA_77_29.jpg

Szkolenia są nieodłącznym elementem pracy zawodowej personelu fachowego aptek. Dostępne są w różnym formacie – jako kursy bezpośrednie, online czy też wewnętrzne, prowadzone przez kierownika apteki lub inną osobę wyznaczoną przez pracodawcę. Aptekarze podlegają ustawowemu obowiązkowi kształcenia ustawicznego, a w kolejnych okresach szkoleniowych zdobywają punkty. Zakończone, potwierdzone przez właściwą izbę aptekarską okresy rozliczeniowe są dodatkowym atutem w staraniu się o stanowisko kierownika apteki.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama