Farmakologiczne leczenie osteoporozy można wspomóc prawidłową dietą, w której podaż składników odżywczych powinna być tak zbilansowana, aby ich wzajemne proporcje korzystnie wpłynęły na budowę i stan mineralny masy kostnej. Które składniki pożywienia odgrywają istotną rolę w dietoterapii osteoporozy?

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą układu szkieletowego, cechującą się obniżoną masą i gęstością kostną, zaburzoną mikroarchitekturą, a w rezultacie zwiększoną podatnością na złamania. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza staje się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym. Liczbę osób na świecie dotkniętych tym schorzeniem ocenia się obecnie na 100 mln. Początkowo, pomimo postępującej destrukcji masy kostnej, choroba rozwija się całkowicie bezobjawowo.

Najczęściej pierwszym symptomem już zaawansowanej osteoporozy jest tzw. złamanie niskoenergetyczne, które powstaje podczas przykładowego upadku z wysokości ciała czy zwyczajnego schylania się. Szybkość postępowania osteoporozy zależy przede wszystkim od gęstości mineralnej kości, na którą największy wpływ mają wiek chorego, płeć, predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne. Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na prawidłowy przebieg mineralizacji kości, jest także sposób odżywiania się. Właściwie zbilansowana dieta dla osoby zmagającej się z osteoporozą powinna w jak największym stopniu uwzględniać poziomy składników korzystnie wpływających na budowę i kondycję układu kostnego, a niwelować wpływ składników szkodliwych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama