Farmakologiczne leczenie osteoporozy można wspomóc prawidłową dietą, w której podaż składników odżywczych powinna być tak zbilansowana, aby ich wzajemne proporcje korzystnie wpłynęły na budowę i stan mineralny masy kostnej. Które składniki pożywienia odgrywają istotną rolę w dietoterapii osteoporozy?

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą układu szkieletowego, cechującą się obniżoną masą i gęstością kostną, zaburzoną mikroarchitekturą, a w rezultacie zwiększoną podatnością na złamania. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza staje się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym. Liczbę osób na świecie dotkniętych tym schorzeniem ocenia się obecnie na 100 mln. Początkowo, pomimo postępującej destrukcji masy kostnej, choroba rozwija się całkowicie bezobjawowo.

Najczęściej pierwszym symptomem już zaawansowanej osteoporozy jest tzw. złamanie niskoenergetyczne, które powstaje podczas przykładowego upadku z wysokości ciała czy zwyczajnego schylania się. Szybkość postępowania osteoporozy zależy przede wszystkim od gęstości mineralnej kości, na którą największy wpływ mają wiek chorego, płeć, predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne. Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na prawidłowy przebieg mineralizacji kości, jest także sposób odżywiania się. Właściwie zbilansowana dieta dla osoby zmagającej się z osteoporozą powinna w jak największym stopniu uwzględniać poziomy składników korzystnie wpływających na budowę i kondycję układu kostnego, a niwelować wpływ składników szkodliwych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Recepturowe leki ginekologiczne

BIKA_82_35.jpg

Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Czytaj więcej

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

BIKA_82_30.jpg

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama