Współczesne apteki są pięknie wyposażone, mają nowoczesne meble, coraz częściej futurystyczne i dobrze doświetlone izby ekspedycyjne, a na półkach kolorami mienią się opakowania farmaceutyków. Wszystko to ma wymiar nie tylko estetyczny, lecz także marketingowy. Nie od dziś wiadomo, że emocje wpływają na decyzje zakupowe.

Dotyk, zapach, smak, czyli jak sprzedają zmysły

Tezę o tym, że podczas sprzedaży mózg płata nam figle zawdzięczamy izraelskiemu nobliście Danielowi Kahnemanowi. Profesor wizjoner przez lata badał zachowania ludzkiego umysłu i stworzył fundamenty ekonomii behawioralnej. Przed tym odkryciem byliśmy przekonani, że decyzje finansowe z racji swojej matematycznej natury są logiczne i racjonalne, a ich trafność zależy od umiejętności analitycznego myślenia. Daniel Kahneman w książce Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym przekonuje, że w procesie myślowym istnieją obok siebie dwie jaźnie – doświadczająca i pamiętająca. Na przywoływanie zdarzeń z przeszłości wpływają wyłącznie wspomnienia, a nie ówczesne rzeczywiste odczucia. Przytacza tutaj przykład oglądania fotografii z urlopu sprzed kilku lat. Zazwyczaj przeglądając zdjęcia, pamiętamy o pięknej pogodzie, opowiadanych historiach i ciekawych anegdotach. Nie uwieczniamy na fotografii brudnej wody w hotelowym basenie, niewygodnego łóżka w pokoju czy kilkugodzinnej odprawy na lotnisku. Po kilku latach ślad po niedogodnościach się zaciera, a obraz wyjazdu ulega wypaczeniu. Konkurowanie jaźni doświadczającej i pamiętającej prowadzi do licznych błędów poznawczych. Najczęściej mają one miejsce w sytuacji podejmowania decyzji w warunkach niepewności. Okazuje się, że wbrew pozorom człowiek dokonuje często nieracjonalnych wyborów, szczególnie pod presją czasu czy pod wpływem emocji. Przyczyną błędów poznawczych są pewne automatyzmy powstałe na skutek tzw. myślenia szybkiego. Kahneman swoimi badaniami zakwestionował dotychczasowy paradygmat ekonomii o tym, że w procesie sprzedaży nabywcy zachowują się racjonalnie.

Apteka jest miejscem sprzedaży o szczególnym charakterze. Nie zmienia to faktu, że pacjentowi odwiedzającemu placówkę towarzyszą emocje. Jakie narzędzia marketingu sensorycznego można wykorzystać w codziennej pracy?

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Recepturowe leki doodbytnicze

Recepturowe leki doodbytnicze

Grupa pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi jest spora i ciągle rośnie. Dlatego też leki doodbytnicze są stale ordynowane przez lekarzy, nierzadko w postaci recepturowej. Poza działaniem miejscowym stosuje się je także w celu osiągnięcia efektów ogólnoustrojowych. Warto zatem znać cechy tej drogi podania, korzyści w porównaniu z podaniem doustnym oraz charakterystykę poszczególnych postaci leku.

Czytaj więcej

Leki generyczne a biopodobne

Leki generyczne a biopodobne

Szacuje się, że udział leków generycznych w polskim rynku farmaceutycznym wynosi nawet 80–85% i wciąż rośnie. Wszystko ze względu na fakt, że ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami leczenia, które musi ponosić pacjent. Czy przyjmowanie leków generycznych jest bezpieczne? Jakie wymagania są im stawiane, aby można było dopuścić je do obrotu? I czy leki biopodobne również można zaliczyć do generyków? Na pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama