Sporządzanie leku recepturowego jest podstawą zawodu farmaceuty. Ważna jest nie tylko umiejętność poprawnego łączenia składników, lecz także odpowiedniego oznakowania leku dla pacjenta. Jak prawidłowo i czytelnie opisać sygnaturę, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje i ułatwiła pacjentowi korzystanie z przygotowanego leku?

Proces sporządzania leku recepturowego można podzielić na kilka etapów:

 • analizę recepty obejmującą sprawdzenie dawek i ocenę recepty pod względem interakcji (rozwiązanie tych trudności, jeśli występują w recepcie),
 • przygotowanie preparatu,
 • opisanie sygnatury.

Każdy z wymienionych etapów obejmuje szereg zasad i reguł, których należy przestrzegać. W tekście skupię się na tym ostatnim, który ma istotne znaczenie szczególnie z punktu widzenia pacjenta. To właśnie na sygnaturze znajdują się wszystkie informacje, których udzielamy pacjentowi. I to na jej podstawie pacjent często zwraca się do lekarza z prośbą o ponowne wypisanie recepty lub udaje się bezpośrednio do apteki, prosząc o wykonanie kolejnej porcji leku. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, bardzo istotne jest poprawne przygotowanie oznakowania sporządzanego w aptece leku recepturowego.

Wytyczne z Farmakopei Polskiej XI

Zgodnie z zaleceniami Farmakopei Polskiej XI [1] dotyczącej oznakowania na sygnaturze powinny znaleźć się następujące dane:

 1. nazwa i adres apteki,
 2. imię i nazwisko osoby, dla której lek jest przygotowywany,
 3. imię i nazwisko osoby wystawiającej receptę,
 4. skład leku,
 5. sposób dawkowania i stosowania leku,
 6. data wykonania leku,
 7. numer kontrolny leku,
 8. czytelny podpis osoby wykonującej,
 9. data przydatności do użycia,
 10. dane o warunkach przechowywania.

Zastanawiając się nad tym, które z powyższych informacji umieszczane są faktycznie na sygnaturach przez farmaceutów, zapewne zauważymy, że w większości przypadków sygnaturom brakuje informacji o dacie przydatności do użycia. Pozostałe punkty z reguły są umieszczane. Myślę, że po chwili każdy znajdzie też odpowiedź na pytanie, dlaczego umieszczane informacje nie są pełne. To, jak wyglądają sygnatury, jest kwestią umowną, nie ma przepisów prawnych regulujących ich wygląd. Wszyscy farmaceuci znają jednak stosowane szablony (rysunek 1) i wiedzą, że czasami trudno zmieścić na nich wszystkie ważne informacje ze względu na brak miejsca. Oczywiście zawsze umieszczamy dane pacjenta oraz skład leku, ale np. datę ważności często pomijamy.

Sygnatury dla leków recepturowych są w dwóch kolorach: pomarańczowym i białym. Kolor sygnatury uzależniony jest od drogi podania. Preparaty przeznaczone do podawania zewnętrznego są oznakowane sygnaturami koloru pomarańczowego, doustne białego. Dodatkowo na sygnaturach zawsze jest podane słowo: zewnętrznie lub wewnętrznie. Oczywiście, tak jak kolor jest informacją bardzo czytelną dla farmaceuty, tak dodatkowy napis to informacja dla pacjenta. Tylko ten pacjent, który często stosuje leki recepturowe, będzie rozpoznawał, że kolor sygnatury determinuje rodzaj podania.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama