Sporządzanie leku recepturowego jest podstawą zawodu farmaceuty. Ważna jest nie tylko umiejętność poprawnego łączenia składników, lecz także odpowiedniego oznakowania leku dla pacjenta. Jak prawidłowo i czytelnie opisać sygnaturę, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje i ułatwiła pacjentowi korzystanie z przygotowanego leku?

Proces sporządzania leku recepturowego można podzielić na kilka etapów:

 • analizę recepty obejmującą sprawdzenie dawek i ocenę recepty pod względem interakcji (rozwiązanie tych trudności, jeśli występują w recepcie),
 • przygotowanie preparatu,
 • opisanie sygnatury.

Każdy z wymienionych etapów obejmuje szereg zasad i reguł, których należy przestrzegać. W tekście skupię się na tym ostatnim, który ma istotne znaczenie szczególnie z punktu widzenia pacjenta. To właśnie na sygnaturze znajdują się wszystkie informacje, których udzielamy pacjentowi. I to na jej podstawie pacjent często zwraca się do lekarza z prośbą o ponowne wypisanie recepty lub udaje się bezpośrednio do apteki, prosząc o wykonanie kolejnej porcji leku. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, bardzo istotne jest poprawne przygotowanie oznakowania sporządzanego w aptece leku recepturowego.

Wytyczne z Farmakopei Polskiej XI

Zgodnie z zaleceniami Farmakopei Polskiej XI [1] dotyczącej oznakowania na sygnaturze powinny znaleźć się następujące dane:

 1. nazwa i adres apteki,
 2. imię i nazwisko osoby, dla której lek jest przygotowywany,
 3. imię i nazwisko osoby wystawiającej receptę,
 4. skład leku,
 5. sposób dawkowania i stosowania leku,
 6. data wykonania leku,
 7. numer kontrolny leku,
 8. czytelny podpis osoby wykonującej,
 9. data przydatności do użycia,
 10. dane o warunkach przechowywania.

Zastanawiając się nad tym, które z powyższych informacji umieszczane są faktycznie na sygnaturach przez farmaceutów, zapewne zauważymy, że w większości przypadków sygnaturom brakuje informacji o dacie przydatności do użycia. Pozostałe punkty z reguły są umieszczane. Myślę, że po chwili każdy znajdzie też odpowiedź na pytanie, dlaczego umieszczane informacje nie są pełne. To, jak wyglądają sygnatury, jest kwestią umowną, nie ma przepisów prawnych regulujących ich wygląd. Wszyscy farmaceuci znają jednak stosowane szablony (rysunek 1) i wiedzą, że czasami trudno zmieścić na nich wszystkie ważne informacje ze względu na brak miejsca. Oczywiście zawsze umieszczamy dane pacjenta oraz skład leku, ale np. datę ważności często pomijamy.

Sygnatury dla leków recepturowych są w dwóch kolorach: pomarańczowym i białym. Kolor sygnatury uzależniony jest od drogi podania. Preparaty przeznaczone do podawania zewnętrznego są oznakowane sygnaturami koloru pomarańczowego, doustne białego. Dodatkowo na sygnaturach zawsze jest podane słowo: zewnętrznie lub wewnętrznie. Oczywiście, tak jak kolor jest informacją bardzo czytelną dla farmaceuty, tak dodatkowy napis to informacja dla pacjenta. Tylko ten pacjent, który często stosuje leki recepturowe, będzie rozpoznawał, że kolor sygnatury determinuje rodzaj podania.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Automatyzacja procesów w aptece

BIKA_79_61.jpg

Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Czytaj więcej

Placebo i nocebo ‑ the power of suggestibility

BIKA_79_52.jpg

Placebo and nocebo – two completely different psychobiological effects, but both of them have the power of verbal an nonverbal suggestions.

Czytaj więcej

Charakterystyka recepturowych leków dermatologicznych

BIKA_79_37.jpg

Przyglądając się intensywnemu rozwojowi rynku leków gotowych, można by przypuszczać, że zdoła on wyprzeć z użycia leki recepturowe. Nic bardziej mylnego! Preparaty wykonywane przez farmaceutów na indywidualne potrzeby pacjenta są wciąż powszechnie stosowanym narzędziem w leczeniu wielu dolegliwości. Gałęzią medycyny, która szczególnie chętnie korzysta z ich zalet i skuteczności, jest dermatologia.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama