Euceryna stanowi podstawę większości maści robionych w aptece. Odpowiedni dobór jej rodzaju zdecydowanie ułatwia wykonywanie oraz poprawia trwałość leków recepturowych.

Początki tworzenia maści, w których podłożem lub jednym z licznych składników jest euceryna, datuje się na koniec XIX w., kiedy to w Stanach Zjednoczonych z ropy naftowej po raz pierwszy otrzymano wazelinę. Charakteryzowała się ona jednak niską liczbą wodną (ok. 10) i nie wspomagała wchłaniania substancji leczniczych do skóry w takim stopniu, jak tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Kilkanaście lat później zaczęto używać lanoliny – oczyszczonego wosku z wełny owczej – znanej już w starożytności. Na początku XX w. w Niemczech złożono wniosek o nadanie patentu na użycie eucerytu, czyli emulgatora wyizolowanego z lanoliny. To mieszanina alkoholi steroidowych: cholesterolu i izocholesterolu (ok. 30%), lanosterolu (27%) i wyższych alkoholi alifatycznych (20%) otrzymanych na drodze hydrolizy estrów zawartych w lanolinie. Ostatecznie na początku XX w. do lecznictwa została wprowadzona euceryna, tj. połączenie eucerytu z wazeliną.

Skład euceryny podawany w monografiach z lat 70. XX w.:

Steroli lanae 5,0 Ung. Paraffini 95,0

W skład Ung. Paraffini wchodzi:

Adeps lanae 10,0 Ceresinum (Paraffinum solidum) 40,0 Paraffinum liq. 50,0

lub krótko:

Euceryt 6,0 Vaselinum album 94,0

Różny skład podłoża

W Polsce w ciągu ostatnich lat na rynku farmaceutycznym zaczęły się pojawiać podłoża o zróżnicowanym składzie, które producenci nazywają ogólnie euceryną. Obecnie w obrocie jest dostępnych dziewięć takich podłoży. W zależności od producenta wazelinę w części zastąpiły inne składniki poprawiające właściwości euceryny, np. olej parafinowy lub też w całości mieszanina oleju parafinowego, oleju wazelinowego, parafiny twardej i niekiedy parafiny miękkiej.

Zróżnicowany jest także skład jakościowy emulgatorów i ich zawartość: zamiast alkoholi i eucerytu w jednym z podłoży występuje sama lanolina w stężeniu sięgającym 38%. W niektórych przypadkach producenci nie podają kompletnego składu jakościowego. Zmiany w składzie prowadzą do różnic w możliwościach technologicznych, dlatego trzeba zawsze dokładnie zapoznać się z właściwościami danego podłoża przed wykonywaniem leku.

Przykład

Dodatek do maści z euceryną wodnych roztworów witaminy A. Pomimo wysokiej liczby wodnej w trakcie przechowywania obserwuje się brak homogenności i rozdział faz układu olej/woda. Powodem destabilizacji jest niezgodność emulgatorów.

Przykładem jednego z najczęściej wypisywanych przez osoby uprawnione leku recepturowego na bazie euceryny, w którym pojawia się niezgodność, jest recepta o następującym składzie:

Rp. Vit. A liq. 3,0 3% Sol. Acidi borici 30,0 Eucerini ad 100,0 M. f. Ung.

 

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama