Temat finansowania opieki farmaceutycznej powraca od czasów, gdy po raz pierwszy zaplanowano, by wprowadzić ją do aptek. Nieuzgodnienie tej kwestii jest jedną z głównych przyczyn tego, że do tej pory nie mamy w Polsce opieki farmaceutycznej. Czy w końcu znajdzie się skuteczne rozwiązanie tego problemu, które zadowoli wszystkich zainteresowanych?

Opieka farmaceutyczna jest definiowana jako dodatkowa usługa oferowana pacjentom przez magistrów farmacji. Do jej zakresu należy zaliczyć m.in.: wykonywanie przeglądów lekowych, wsparcie pacjentów w kwestii stosowania poszczególnych preparatów, a także ich właściwego przechowywania oraz prowadzenie działań profilaktycznych dotyczących promocji zdrowego trybu życia. Usługami farmaceutycznymi, które może obejmować opieka farmaceutyczna, są również: przeprowadzanie szczepień ochronnych, wykonywanie badań diagnostycznych (np. pomiar ciśnienia tętniczego) oraz kontrola przekazanych zaleceń dotyczących przyjmowania leków i monitorowanie rezultatów. Ktoś mógłby powiedzieć, że większość tych czynności farmaceuci wykonują podczas codziennych rozmów z pacjentami przy okienku. To prawda, jednak opieka farmaceutyczna – w odróżnieniu od udzielanych porad – jest udokumentowanym procesem i musi zostać przeprowadzona na podstawie dokumentacji medycznej danego pacjenta.
Dlaczego opieka farmaceutyczna nie została jeszcze wprowadzona w Polsce?
Wydaje się, że w naszym kraju zrobiono bardzo dużo, aby wdrożyć opiekę farmaceutyczną. Na wszystkich wydziałach farmaceutycznych w Polsce od kilku lat prowadzone są zajęcia mające nauczyć wszelkich zagadnień niezbędnych do prowadzenia opieki farmaceutycznej przez przyszłych magistrów farmacji. Natomiast aktywni zawodowo aptekarze stale podnoszą swoje kompetencje, dzięki odbywaniu szkoleń ciągłych. Ich programy często obejmują zagadnienia związane stricte z opieką farmaceutyczną. Dotyczą one ogólnych zasad funkcjonowania opieki farmaceutycznej (przystosowania pomieszczeń apteki, etyki, itp.), odnoszą się też do jej prowadzenia w przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia (np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, astmę). W związku z tym wydaje się, że farmaceuci w Polsce są bardzo dobrze przygotowani merytorycznie do prowadzenia opieki farmaceutycznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie, dlaczego ta usługa nadal nie została wprowadzona.
Odpowiedzi jest przynajmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwa się niemożność przygotowania w większości aptek odpowiedniego pomieszczenia, które umożliwiałoby prowadzenie opieki farmaceutycznej. Problemy lokalowe to niejedyne wyzwanie, z którym mieliby się zmierzyć właściciele aptek. Z pewnością pojawiłyby się także kłopoty kadrowe. Farmaceuci, których i tak jest niewielu, mieliby dodatkowe obowiązki. Niosłoby to ze sobą konieczność zatrudnienia kolejnych fachowych pracowników. Jednak często nie byłoby to łatwe, bo tych na rynku pracy brakuje.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu