Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Najważniejszą rolę w dbaniu o wzrok odgrywa profilaktyka. W jej zakres wchodzi odpowiednia dieta, regularne badania, odpoczynek i aktywność fizyczna.

Dieta

Ważne zadanie mają warzywa, takie jak: natka pietruszki, szpinak, jarmuż, szczypiorek, cukinia, kapusta i brokuły. Zawierają bowiem duże stężenie luteiny, która ochrania naczynia włosowate siatkówki oka. Podobnie jak żółte i czerwone warzywa oraz owoce (marchew, kukurydza, papryka, dynia, czerwone winogrona) pełne dobroczynnych karotenoidów i witamin (A, C, E). Niezbędne są też kwasy omega-3, które znajdziemy w łososiu, makreli i tuńczyku, a także cynk i selen, których źródłem mogą być skorupiaki lub wołowina.

Badania lekarskiee

Poleca się je przeprowadzać przynajmniej co dwa lata lub częściej, jeżeli ma się wadę wzroku lub zauważalny dyskomfort widzenia. Badanie jest ważne, gdyż pozwala wykryć zmiany, które mogą jeszcze nie dawać objawów. A wiadomo, że im wcześniejsz diagnoza, tym skuteczniejsza terapia. Ogólny dobry stan zdrowia pacjenta nie gwarantuje braku problemów ze wzrokiem.

Odpoczynek

Właściwa ilość i jakość snu warunkują pełną regenerację całego organizmu, także oczu. Zbyt mała ilość snu powoduje podrażnienia, przesuszenia, pieczenie oczu oraz uczucie „piasku” pod powiekami. W pracy nadwyrężającej wzrok, np. przy komputerze, w trakcie obsługi maszyn, powinno się robić przerwy co 20–30 min.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Zioła w aptece: kasztanowiec

bika_78_31.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama