Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Najważniejszą rolę w dbaniu o wzrok odgrywa profilaktyka. W jej zakres wchodzi odpowiednia dieta, regularne badania, odpoczynek i aktywność fizyczna.

Dieta

Ważne zadanie mają warzywa, takie jak: natka pietruszki, szpinak, jarmuż, szczypiorek, cukinia, kapusta i brokuły. Zawierają bowiem duże stężenie luteiny, która ochrania naczynia włosowate siatkówki oka. Podobnie jak żółte i czerwone warzywa oraz owoce (marchew, kukurydza, papryka, dynia, czerwone winogrona) pełne dobroczynnych karotenoidów i witamin (A, C, E). Niezbędne są też kwasy omega-3, które znajdziemy w łososiu, makreli i tuńczyku, a także cynk i selen, których źródłem mogą być skorupiaki lub wołowina.

Badania lekarskiee

Poleca się je przeprowadzać przynajmniej co dwa lata lub częściej, jeżeli ma się wadę wzroku lub zauważalny dyskomfort widzenia. Badanie jest ważne, gdyż pozwala wykryć zmiany, które mogą jeszcze nie dawać objawów. A wiadomo, że im wcześniejsz diagnoza, tym skuteczniejsza terapia. Ogólny dobry stan zdrowia pacjenta nie gwarantuje braku problemów ze wzrokiem.

Odpoczynek

Właściwa ilość i jakość snu warunkują pełną regenerację całego organizmu, także oczu. Zbyt mała ilość snu powoduje podrażnienia, przesuszenia, pieczenie oczu oraz uczucie „piasku” pod powiekami. W pracy nadwyrężającej wzrok, np. przy komputerze, w trakcie obsługi maszyn, powinno się robić przerwy co 20–30 min.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Automatyzacja procesów w aptece

BIKA_79_61.jpg

Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Czytaj więcej

Placebo i nocebo ‑ the power of suggestibility

BIKA_79_52.jpg

Placebo and nocebo – two completely different psychobiological effects, but both of them have the power of verbal an nonverbal suggestions.

Czytaj więcej

Charakterystyka recepturowych leków dermatologicznych

BIKA_79_37.jpg

Przyglądając się intensywnemu rozwojowi rynku leków gotowych, można by przypuszczać, że zdoła on wyprzeć z użycia leki recepturowe. Nic bardziej mylnego! Preparaty wykonywane przez farmaceutów na indywidualne potrzeby pacjenta są wciąż powszechnie stosowanym narzędziem w leczeniu wielu dolegliwości. Gałęzią medycyny, która szczególnie chętnie korzysta z ich zalet i skuteczności, jest dermatologia.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama