Lojalność pacjentów wobec apteki uwarunkowana jest nie tylko ceną i jakością oferowanych produktów, ale w głównej mierze przygotowaniem i umiejętnościami społecznymi personelu. Jednym z narzędzi przydatnych w zapewnieniu profesjonalnej obsługi pacjenta jest język korzyści. Warto wiedzieć, jak można wykorzystać go w codziennej pracy za pierwszym stołem, aby efektywnie przekazywać informacje o oferowanych w aptece produktach.

Język korzyści to sposób prezentowania cech danego produktu w świetle wynikających z nich korzyści, które może osiągnąć klient, dokonując zakupu. Aby zrozumieć istotę tego narzędzia, będącego jednym z kolejnych etapów modelu sprzedaży, należy przeanalizować poprzedzające go kroki (rysunek 1).

Farmaceuta jako sprzedawca

Farmaceuta, choć niechętnie się do tego przyznaje, jest w swojej praktyce sprzedawcą i musi od samego początku być przekonany, że powitanie to pierwsza i ostatnia szansa nawiązania kontaktu z pacjentem. Jak można wnioskować, każdy kolejny etap procesu sprzedaży jest wynikiem poprzedniego, ale jeśli sprzedawca nie wywrze pozytywnego wrażenia i nie zdobędzie jego zaufania, cała historia zakończy się już na początkowym etapie. Pierwsze wrażenie to kilkusekundowy odruch, który pozwala stworzyć sobie obraz drugiego człowieka. Według specjalistów to, jak odbierają nas inni ludzie, zależy w 55% od mowy ciała (wyglądu, sposobu poruszania, uśmiechu, kontaktu wzrokowego), w 38% od tonu głosu (dykcji, intonacji, tempa mowy i zdecydowania w głosie), a tylko w 7% decydują o tym wypowiadane słowa i przekazywane informacje.

Po nawiązaniu kontaktu z pacjentem przychodzi czas na poznanie jego potrzeb. Mówiąc o nich, warto przedstawić piramidę potrzeb według A. Masłowa oraz możliwości ich zaspokojenia (rysunek 2).

Farmaceuci, jako przedstawiciele sektora medycznego, są odpowiedzialni za zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa, czyli tych najistotniejszych zaraz po potrzebach fizjologicznych. To zobowiązuje. Działania pracowników aptek mają na celu ograniczenie czynników zagrażających zdrowiu bądź życiu, co w konsekwencji sprzyja stabilizacji, uwalnia od lęku i niepewności, a także zapewnia spokój w życiu. Jednak, aby zaspokoić potrzeby pacjenta, należy najpierw je poznać, a sprzyja temu aktywne i umiejętne słuchanie. Ważna jest koncentracja na rozmówcy, okazywanie mu, że to, co mówi, jest ważne i interesujące, a także zachęcanie do dalszego wypowiadania się. Musi on odnieść wrażenie, że jest traktowany indywidualnie, a poświęcony mu czas wynika z troski. Większość pacjentów chętnie odpowiada na dodatkowe pytania mające na celu dokładniejsze poznanie problemów, z którymi się borykają. Aby rzetelnie przeprowadzić usługę farmaceutyczną, aptekarz powinien pytać, tym bardziej że w oczach pacjenta sprawia wówczas wrażenie profesjonalisty. Po wnikliwej analizie problemu, z jakim zjawia się pacjent, przychodzi czas na zaprezentowanie mu możliwych rozwiązań. To właśnie na tym etapie warto umiejętnie zastosować język korzyści, a dokładniej – przełożenie cech produktu na potencjalne korzyści wynikające z jego użytkowania.

Części składowe języka korzyści

Prezentując pacjentowi możliwe rozwiązanie odpowiadające na jego potrzeby, warto stosować model FAB (rysunek 3), który składa się z trzech etapów argumentacji sprzedażowej.

Aby skutecznie zachęcić do zakupu, nie wystarczy jedynie zaprezentować cech proponowanego produktu. Warto powiązać je z zaletami i dopasować do uprzednio rozpoznanych potrzeb pacjenta, a także możliwych do osiągnięcia korzyści. Porównanie dwóch poniższych sytuacji pozwoli zrozumieć istotę używania języka korzyści podczas sprzedaży.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Supplements in vegetarian and vegan diet

BIKA_80_52.jpg

What is an ideal healthy eating food pyramid for vegetarians? Regarding a new science shaping, an ideal healthy food pyramid for all people should make a great balance between fitness, health and nutrition. It means we are supposed to stay active, find better nutritional choices and develop lifelong healthy habits. Vegetarianism has been concerned as one of the best diet and, increasingly, more people have decided to go vegetarian and vegan for variation of healthy benefits. „Go vege” has become popular for environmental and ethical reasons as well.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Testy alergiczne

BIKA_80_47.jpg

Choć wiadomo, że alergie są powszechnym problemem medycznym, to jednak częstość ich występowania wprawia w osłupienie. Jak podają statystyki, w tej chwili z ich powodu cierpi 7 mln Europejczyków. Dolegliwości na tle alergicznym mogą się pojawić na każdym etapie życia i w każdej grupie wiekowej. Objawy nie zawsze są specyficzne, a diagnostyka jest często długa i bezowocna. Dobrze więc, że zwiększa się liczba narzędzi i technik wykrywania alergii, których farmaceucie praktykowi nie wypada nie znać.

Czytaj więcej

Rabaty w obrocie aptecznym, czyli o warunkach handlowych z dostawcami

BIKA_80_24.jpg

Uzyskiwanie odpowiedniego poziomu marży stanowi jeden z najważniejszych obszarów zarządzania, bez którego utrzymanie rentownej apteki jest niemożliwe. W artykule dotyczącym polityki cenowej, opublikowanym na łamach tego czasopisma w ubiegłym roku (nr 77/2019) pisałem, jak ważnym elementem jest stosowanie odpowiednich rozwiązań pricingowych. To jednak nie wystarczy. Jeżeli nie zadbamy także o odpowiedni poziom cen uzyskiwanych u dostawców, może się okazać, że nawet najbardziej zmyślna polityka cenowa nie przyniesie oczekiwanego poziomu zysków.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama