Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, z jakimi pacjenci pojawiają się w aptece są bóle różnego pochodzenia. Dyskusje na forach branżowych nie pozostawiają jednak wątpliwości. Farmaceuci często mają problemy z poleceniem bezpiecznego i skutecznego preparatu. Wiosenny cykl konferencji Opieka Farmaceutyczna od zaraz: Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty ma pomóc rozwiązać ten problem.

Konferencje Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty odbędą się w 4 miastach w Polsce: 11 maja w Warszawie, 12 maja w Poznaniu, 25 maja w Krakowie oraz 15 czerwca w Rzeszowie. Nadzór nad treściami merytorycznymi sprawują eksperci grupyopieka.farm. Pełen program konferencji znajduje się na https://opiekaodzaraz.pl

Jak mówią sami uczestnicy konferencji, jest to najbardziej praktyczne wydarzenie na rynku. „Od lat biorę udział w wielu konferencjach, ale to pierwsza, która jest tak bliska pacjentowi. Prelegenci omawiają przypadki, które spotykam sama za pierwszym stołem. Czasami aż jestem przerażona, jak bardzo dużo moich porad się dezaktualizuje oraz ilu praktycznych rzeczy mogę się dowiedzieć. Polecam każdemu farmaceucie, który chce realnie pomagać pacjentom, a nie tylko cytować fragmenty książek”.

Mgr farm. Konrad Tuszyński, który odpowiada za merytorykę wspomina o nowościach, jakie przygotowane są najbliższą edycję: „Na konferencji pokażemy case study w formie interaktywnego wideo. Uczestnicy będą mogli zagłosować, jakie pytania zadać pacjentowi lub co poradzić. Specjalnie przygotowany scenariusz wideo pokaże wybrane przez farmaceutów rozwiązanie i dowiemy się, czy pomogliśmy, czy może zaszkodziliśmy naszemu pacjentowi”. Organizatorzy chcą angażować uczestników i edukować wykorzystując wiele zmysłów.

Tematem przewodnim spotkania będzie ból, w szczególności bóle kostno-stawowe. Farmaceuci dowiedzą się m. in.  z czym można łączyć leki przeciwbólowe, by maksymalizować ich działania, czy można brać NLPZ profilaktycznie w migrenie oraz jak długo trzeba zażywać i które preparaty ziołowe, by radzić sobie np. z bólem kolan. „Zapewniamy, że już pierwszego dnia po konferencji, nasi uczestnicy będą wiedzieć co poradzić pacjentom” zapewnia Konrad Tuszyński.

Udział wymaga wcześniejszej rejestracji na www.opiekaodzaraz.pl. W cenie wstępu oprócz samego biletu na konferencję i cateringu uczestnicy otrzymają konferencyjne wydanie Zeszytów Aptecznych z kompletem praktycznych informacji o bólu.

Zobacz również

Recepturowe leki ginekologiczne

BIKA_82_35.jpg

Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Czytaj więcej

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

BIKA_82_30.jpg

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama