Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Kolonoskopia – definicja i wskazania

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, obejmującym okrężnicę, które polega na wprowadzeniu kolonoskopu do okrężnicy przez odbyt i odbytnicę. Kolonoskop jest cienkim, elastycznym przewodem zakończonym sondą.

Wskazanie do przeprowadzenia kolonoskopii stanowią: nagła utrata masy ciała, uporczywa biegunka o nieznanej etiologii, podejrzenie choroby zapalnej jelit i raka jelita grubego oraz niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza o nieustalonej przyczynie. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania próbki tkanek do dalszej diagnostyki. W tym celu do kolonoskopu wprowadza się cienką igłę zakończoną szczypcami, które służą do pobrania materiału do dalszych badań.

Oprócz diagnostyki kolonoskopia może służyć także terapii. W czasie jej wykonywania usuwa się na przykład polipy, ciała obce, poszerza zwężenia jelita oraz hamuje krwawienia z jelitowego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia zapobiega również rozwojowi wielu chorób. Statystyki mówią, że badanie w 60–90% przeciwdziała rozwojowi raka jelita grubego. Warunkiem jest wykonanie go przynajmniej raz na 10 lat, o ile jedynym czynnikiem ryzyka jest wiek. Gdy w wywiadzie rodzinnym pojawiały się choroby jelit i nowotwory, badanie należy wykonywać znacznie częściej. W Polsce od 2000 r. każdy pacjent w wieku 50–69 lat może się poddać bezpłatnej kolonoskopii. Do tego badania kwalifikują się również osoby w wieku 40–49 lat, u których w wywiadzie rodzinnym (rodzice, rodzeństwo) stwiedzono zachorowania na raka jelita grubego.

Z punktu widzenia pacjenta kolonoskopia jest nieprzyjemna, ale lęk i opór nie powinny być przeciwwskazaniem do jej wykonania. W trakcie badania chory może odczuwać dyskomfort w dolnej części brzucha i bolesne parcie na stolec. Dlatego spory odsetek chorych przed kolonoskopią otrzymuje leki uspokajające i przeciwbólowe. W niektórych ośrodkach kolonoskopię wykonuje się również w znieczuleniu ogólnym, gdyż badanie uważa się za inwazyjne. W Stanach Zjednoczonych kolonoskopia w płytkiej sedacji jest standardem, a w Polsce jedynie udogodnieniem dla nielicznych. Wynika to oczywiście z przyczyn proceduralnych. Kolonoskopia ambulatoryjnie jest wykonywana przez gastroenterologa, a znieczulenie ogólne może podać wyłącznie anestezjolog. Choć u pacjentów wymagających sedacji kolonoskopia w trybie ambulatoryjnym jest bardziej komfortowa i tańsza, to w Polsce z racji braku refundacji świadczenia w ambulatorium przyjmuje się ich do szpitala. Oczywiste jest, że nie u wszystkich sedacja będzie wskazana, zwłaszcza u pacjentów narażonych na działania niepożądane – zaburzenia rytmu serca i układu oddechowego.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Automatyzacja procesów w aptece

BIKA_79_61.jpg

Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Czytaj więcej

Placebo i nocebo ‑ the power of suggestibility

BIKA_79_52.jpg

Placebo and nocebo – two completely different psychobiological effects, but both of them have the power of verbal an nonverbal suggestions.

Czytaj więcej

Charakterystyka recepturowych leków dermatologicznych

BIKA_79_37.jpg

Przyglądając się intensywnemu rozwojowi rynku leków gotowych, można by przypuszczać, że zdoła on wyprzeć z użycia leki recepturowe. Nic bardziej mylnego! Preparaty wykonywane przez farmaceutów na indywidualne potrzeby pacjenta są wciąż powszechnie stosowanym narzędziem w leczeniu wielu dolegliwości. Gałęzią medycyny, która szczególnie chętnie korzysta z ich zalet i skuteczności, jest dermatologia.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama