Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Kolonoskopia – definicja i wskazania

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, obejmującym okrężnicę, które polega na wprowadzeniu kolonoskopu do okrężnicy przez odbyt i odbytnicę. Kolonoskop jest cienkim, elastycznym przewodem zakończonym sondą.

Wskazanie do przeprowadzenia kolonoskopii stanowią: nagła utrata masy ciała, uporczywa biegunka o nieznanej etiologii, podejrzenie choroby zapalnej jelit i raka jelita grubego oraz niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza o nieustalonej przyczynie. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania próbki tkanek do dalszej diagnostyki. W tym celu do kolonoskopu wprowadza się cienką igłę zakończoną szczypcami, które służą do pobrania materiału do dalszych badań.

Oprócz diagnostyki kolonoskopia może służyć także terapii. W czasie jej wykonywania usuwa się na przykład polipy, ciała obce, poszerza zwężenia jelita oraz hamuje krwawienia z jelitowego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia zapobiega również rozwojowi wielu chorób. Statystyki mówią, że badanie w 60–90% przeciwdziała rozwojowi raka jelita grubego. Warunkiem jest wykonanie go przynajmniej raz na 10 lat, o ile jedynym czynnikiem ryzyka jest wiek. Gdy w wywiadzie rodzinnym pojawiały się choroby jelit i nowotwory, badanie należy wykonywać znacznie częściej. W Polsce od 2000 r. każdy pacjent w wieku 50–69 lat może się poddać bezpłatnej kolonoskopii. Do tego badania kwalifikują się również osoby w wieku 40–49 lat, u których w wywiadzie rodzinnym (rodzice, rodzeństwo) stwiedzono zachorowania na raka jelita grubego.

Z punktu widzenia pacjenta kolonoskopia jest nieprzyjemna, ale lęk i opór nie powinny być przeciwwskazaniem do jej wykonania. W trakcie badania chory może odczuwać dyskomfort w dolnej części brzucha i bolesne parcie na stolec. Dlatego spory odsetek chorych przed kolonoskopią otrzymuje leki uspokajające i przeciwbólowe. W niektórych ośrodkach kolonoskopię wykonuje się również w znieczuleniu ogólnym, gdyż badanie uważa się za inwazyjne. W Stanach Zjednoczonych kolonoskopia w płytkiej sedacji jest standardem, a w Polsce jedynie udogodnieniem dla nielicznych. Wynika to oczywiście z przyczyn proceduralnych. Kolonoskopia ambulatoryjnie jest wykonywana przez gastroenterologa, a znieczulenie ogólne może podać wyłącznie anestezjolog. Choć u pacjentów wymagających sedacji kolonoskopia w trybie ambulatoryjnym jest bardziej komfortowa i tańsza, to w Polsce z racji braku refundacji świadczenia w ambulatorium przyjmuje się ich do szpitala. Oczywiste jest, że nie u wszystkich sedacja będzie wskazana, zwłaszcza u pacjentów narażonych na działania niepożądane – zaburzenia rytmu serca i układu oddechowego.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Zioła w aptece: kasztanowiec

bika_78_31.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama