Choć wiadomo, że alergie są powszechnym problemem medycznym, to jednak częstość ich występowania wprawia w osłupienie. Jak podają statystyki, w tej chwili z ich powodu cierpi 7 mln Europejczyków. Dolegliwości na tle alergicznym mogą się pojawić na każdym etapie życia i w każdej grupie wiekowej. Objawy nie zawsze są specyficzne, a diagnostyka jest często długa i bezowocna. Dobrze więc, że zwiększa się liczba narzędzi i technik wykrywania alergii, których farmaceucie praktykowi nie wypada nie znać.

Leksykon badań. Testy alergiczne

Obecnie alergie są na czwartym miejscu pod względem częstości występowania wśród chorób cywilizacyjnych – zaraz po chorobach układu krążenia, schorzeniach układu oddechowego i nowotworach. Uważa się, że w 2020 r. odsetek osób cierpiących z powodu alergii w Polsce (bez względu na jej typ) osiągnie 50%, będzie więc dotyczył co drugiego obywatela. Z kolei liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu następstw reakcji alergicznych na oddziałach SOR, która zwiększyła się w ostatnich latach siedmiokrotnie (sic!), w dużej mierze pokazuje, że często chory może nie wiedzieć o alergii, dopóki nie ujawni ona zamaskowanych wcześniej objawów.

Trudności diagnostyczne, czyli dlaczego testy mogą nie wykryć alergii

Żeby właściwie zrozumieć różnorodność testów i skomplikowany mechanizm ich działania, należy mieć świadomość, jak trudna jest diagnostyka alergii. Liczba alergenów narasta w zastraszającym tempie i choć na rynek wciąż wprowadzane są testy umożliwiające wykrycie coraz większej liczby alergenów, to nadal niektóre z nich pozostają nieuchwytne. Znacznym utrudnieniem jest też bardzo różny czas wystąpienia objawów po ekspozycji na alergen – od kilku minut po kilka godzin czy nawet dni. Co więcej, niebezpieczne są tzw. alergeny ukryte. Przykładem są tu orzeszki ziemne – wiemy, że należy na nie uważać w żywności, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że mogą być obecne w kosmetykach czy lekach. Inną diagnostyczną trudnością jest fakt, że pewne objawy alergii manifestują się tylko w obecności kofaktorów, np. po wysiłku fizycznym, przy podwyższonej temperaturze ciała, po alkoholu lub lekach (bez obecności kofaktora objawy się nie ujawnią). Czasami też symptomy alergii są niespecyficzne, sugerują zupełnie inne zespoły chorobowe, np. objawy ostrego zapalenia trzustki po spożyciu kiwi lub musztardy. Liczne utrudnienia powodują też coraz powszechniejsze alergeny krzyżowe – do manifestacji objawów dochodzi przy nałożeniu się dwóch alergenów. Najpopularniejsze pary to m.in.: brzoza–jabłko, brzoza–pomidor, brzoza–śliwka, lateks–owoc (banan lub kiwi). Najczęstszymi objawami alergii są: atopowe zapalenie skóry, astma atopowa, pokrzywka alergiczna, przewlekły lub sporadyczny alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, IgE–zależne reakcje na pokarmy lub leki, alergie na jad owadów.

Testy skórne

Są najpowszechniejsze, tanie, proste w wykonaniu, a ryzyko anafilaksji jest niewielkie. Ułatwiają rozpoznanie alergii o mechanizmie IgE-zależnym. Podtypy testów skórnych zebrałam w tabeli.

Pozostałe 61% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nutrition our other brain

Nutrition our other brain

There is a reason why modern science indicates the intestines as the “second brain” of the body.

Czytaj więcej

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Ludzkość od wieków korzysta z dobrodziejstw płynących ze świata roślin, również w recepturze aptecznej. Pozyskiwane ze świeżych bądź suchych surowców preparaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem farmaceutów. Ich unikalne właściwości lecznicze i dobra tolerancja ze strony organizmu człowieka przemawiają za ich dalszym stosowaniem w medycynie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama