Choć wiadomo, że alergie są powszechnym problemem medycznym, to jednak częstość ich występowania wprawia w osłupienie. Jak podają statystyki, w tej chwili z ich powodu cierpi 7 mln Europejczyków. Dolegliwości na tle alergicznym mogą się pojawić na każdym etapie życia i w każdej grupie wiekowej. Objawy nie zawsze są specyficzne, a diagnostyka jest często długa i bezowocna. Dobrze więc, że zwiększa się liczba narzędzi i technik wykrywania alergii, których farmaceucie praktykowi nie wypada nie znać.

Obecnie alergie są na czwartym miejscu pod względem częstości występowania wśród chorób cywilizacyjnych – zaraz po chorobach układu krążenia, schorzeniach układu oddechowego i nowotworach. Uważa się, że w 2020 r. odsetek osób cierpiących z powodu alergii w Polsce (bez względu na jej typ) osiągnie 50%, będzie więc dotyczył co drugiego obywatela. Z kolei liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu następstw reakcji alergicznych na oddziałach SOR, która zwiększyła się w ostatnich latach siedmiokrotnie (sic!), w dużej mierze pokazuje, że często chory może nie wiedzieć o alergii, dopóki nie ujawni ona zamaskowanych wcześniej objawów.

Trudności diagnostyczne, czyli dlaczego testy mogą nie wykryć alergii

Żeby właściwie zrozumieć różnorodność testów i skomplikowany mechanizm ich działania, należy mieć świadomość, jak trudna jest diagnostyka alergii. Liczba alergenów narasta w zastraszającym tempie i choć na rynek wciąż wprowadzane są testy umożliwiające wykrycie coraz większej liczby alergenów, to nadal niektóre z nich pozostają nieuchwytne. Znacznym utrudnieniem jest też bardzo różny czas wystąpienia objawów po ekspozycji na alergen – od kilku minut po kilka godzin czy nawet dni. Co więcej, niebezpieczne są tzw. alergeny ukryte. Przykładem są tu orzeszki ziemne – wiemy, że należy na nie uważać w żywności, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że mogą być obecne w kosmetykach czy lekach. Inną diagnostyczną trudnością jest fakt, że pewne objawy alergii manifestują się tylko w obecności kofaktorów, np. po wysiłku fizycznym, przy podwyższonej temperaturze ciała, po alkoholu lub lekach (bez obecności kofaktora objawy się nie ujawnią). Czasami też symptomy alergii są niespecyficzne, sugerują zupełnie inne zespoły chorobowe, np. objawy ostrego zapalenia trzustki po spożyciu kiwi lub musztardy. Liczne utrudnienia powodują też coraz powszechniejsze alergeny krzyżowe – do manifestacji objawów dochodzi przy nałożeniu się dwóch alergenów. Najpopularniejsze pary to m.in.: brzoza–jabłko, brzoza–pomidor, brzoza–śliwka, lateks–owoc (banan lub kiwi). Najczęstszymi objawami alergii są: atopowe zapalenie skóry, astma atopowa, pokrzywka alergiczna, przewlekły lub sporadyczny alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, IgE–zależne reakcje na pokarmy lub leki, alergie na jad owadów.

Testy skórne

Są najpowszechniejsze, tanie, proste w wykonaniu, a ryzyko anafilaksji jest niewielkie. Ułatwiają rozpoznanie alergii o mechanizmie IgE-zależnym. Podtypy testów skórnych zebrałam w tabeli.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Supplements in vegetarian and vegan diet

BIKA_80_52.jpg

What is an ideal healthy eating food pyramid for vegetarians? Regarding a new science shaping, an ideal healthy food pyramid for all people should make a great balance between fitness, health and nutrition. It means we are supposed to stay active, find better nutritional choices and develop lifelong healthy habits. Vegetarianism has been concerned as one of the best diet and, increasingly, more people have decided to go vegetarian and vegan for variation of healthy benefits. „Go vege” has become popular for environmental and ethical reasons as well.

Czytaj więcej

Jak mówić do pacjentów językiem korzyści?

BIKA_80_29.jpg

Lojalność pacjentów wobec apteki uwarunkowana jest nie tylko ceną i jakością oferowanych produktów, ale w głównej mierze przygotowaniem i umiejętnościami społecznymi personelu. Jednym z narzędzi przydatnych w zapewnieniu profesjonalnej obsługi pacjenta jest język korzyści. Warto wiedzieć, jak można wykorzystać go w codziennej pracy za pierwszym stołem, aby efektywnie przekazywać informacje o oferowanych w aptece produktach.

Czytaj więcej

Rabaty w obrocie aptecznym, czyli o warunkach handlowych z dostawcami

BIKA_80_24.jpg

Uzyskiwanie odpowiedniego poziomu marży stanowi jeden z najważniejszych obszarów zarządzania, bez którego utrzymanie rentownej apteki jest niemożliwe. W artykule dotyczącym polityki cenowej, opublikowanym na łamach tego czasopisma w ubiegłym roku (nr 77/2019) pisałem, jak ważnym elementem jest stosowanie odpowiednich rozwiązań pricingowych. To jednak nie wystarczy. Jeżeli nie zadbamy także o odpowiedni poziom cen uzyskiwanych u dostawców, może się okazać, że nawet najbardziej zmyślna polityka cenowa nie przyniesie oczekiwanego poziomu zysków.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama