Moda na naturalne preparaty i tzw. superżywność (ang. superfood) trwa w najlepsze. W tym nurcie to właśnie oleje w ostatnim czasie budzą największy zachwyt. Znane od lat w medycynie Dalekiego Wschodu, w krajach Zachodu dopiero „debiutują” w dietetyce, kosmetologii i farmakoterapii. Ile właściwie o nich wiemy?

Wspomniane we wstępie superfood to żywność o wysokich walorach odżywczych. Ma być remedium na choroby cywilizacyjne, naprawiać błędy wynikające ze złego stylu życia, zapewniać długowieczność i poczucie dobrostanu. W erze powrotu do źródeł natury i filozofii slow life któż by się nie zachwycił? I choć superfood kojarzy się powszechnie z moringą, chia, komosą ryżową, jagodami acai czy zielonym jęczmieniem, to jeśli mierzyć efektywność „superżywności” bogactwem prozdrowotnych składników, należałoby do niej zaliczyć większość olejów. Wreszcie to, co dla nas, farmaceutów jest kluczowe – aktywność farmakologiczna, potencjał w terapii wielu schorzeń. Chcąc być na bieżąco z trendami, wypada o olejach wiedzieć nieco więcej. Nie sposób omówić wszystkie, wybrałam więc te najbardziej „wszechstronne”, a sposób ich użycia i przeciwwskazania ujęłam w tabeli 1.

Olej z "najczystszej z roślin" 

Rosyjski naukowiec – Iwan Nieumywakin – nazywał len „najczystszą z roślin”, powtarzając te słowa za rzymskim pisarzem Apulejuszem. Roślina ta, uprawiana od starożytności, w Polsce spopularyzowała się wraz z dietą dr Johanny Budwig. Z racji dużego obecnie zainteresowania proporcją nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 warto wiedzieć, że olej lniany jako jeden z nielicznych zawiera więcej kwasów omega-3 niż omega-6. To ważne w obliczu wielu przypadków chorób wynikających z autoagresji .

Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie, z kolei omega-6 mogą stan zapalny nasilić. Pacjentki i pacjenci z chorobami wynikającymi z autoagresji, jak np.: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy toczeń, będą wdzięczni za radę, jaki olej może pomóc w tłumieniu reakcji autozapalnej. Olej z lnu niweluje stres oksydacyjny oraz reguluje gospodarkę lipidową, zmniejszając stężenie całkowitego cholesterolu w surowicy krwi. Poleca się go w profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka. Ogranicza też powstawanie czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa, stąd jego rola w terapii RZS.

Wpływa na metabolizm wapnia, ochraniając tkankę kostną, jest więc zalecany w profilaktyce osteoporozy. Badania na myszach dały wynik zmniejszenia guzów nowotworowych, spadku proliferacji komórek nowotworowych i zwiększonej apoptozy komórek rakowych po podaniu 40 mg oleju/kilogram masy ciała. Wreszcie olej lniany poprawia kondycję skóry w egzemie i łuszczycy, pomaga w oparzeniach termicznych i popromiennych.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama