Moda na naturalne preparaty i tzw. superżywność (ang. superfood) trwa w najlepsze. W tym nurcie to właśnie oleje w ostatnim czasie budzą największy zachwyt. Znane od lat w medycynie Dalekiego Wschodu, w krajach Zachodu dopiero „debiutują” w dietetyce, kosmetologii i farmakoterapii. Ile właściwie o nich wiemy?

Wspomniane we wstępie superfood to żywność o wysokich walorach odżywczych. Ma być remedium na choroby cywilizacyjne, naprawiać błędy wynikające ze złego stylu życia, zapewniać długowieczność i poczucie dobrostanu. W erze powrotu do źródeł natury i filozofii slow life któż by się nie zachwycił? I choć superfood kojarzy się powszechnie z moringą, chia, komosą ryżową, jagodami acai czy zielonym jęczmieniem, to jeśli mierzyć efektywność „superżywności” bogactwem prozdrowotnych składników, należałoby do niej zaliczyć większość olejów. Wreszcie to, co dla nas, farmaceutów jest kluczowe – aktywność farmakologiczna, potencjał w terapii wielu schorzeń. Chcąc być na bieżąco z trendami, wypada o olejach wiedzieć nieco więcej. Nie sposób omówić wszystkie, wybrałam więc te najbardziej „wszechstronne”, a sposób ich użycia i przeciwwskazania ujęłam w tabeli 1.

Olej z "najczystszej z roślin" 

Rosyjski naukowiec – Iwan Nieumywakin – nazywał len „najczystszą z roślin”, powtarzając te słowa za rzymskim pisarzem Apulejuszem. Roślina ta, uprawiana od starożytności, w Polsce spopularyzowała się wraz z dietą dr Johanny Budwig. Z racji dużego obecnie zainteresowania proporcją nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 warto wiedzieć, że olej lniany jako jeden z nielicznych zawiera więcej kwasów omega-3 niż omega-6. To ważne w obliczu wielu przypadków chorób wynikających z autoagresji .

Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie, z kolei omega-6 mogą stan zapalny nasilić. Pacjentki i pacjenci z chorobami wynikającymi z autoagresji, jak np.: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy toczeń, będą wdzięczni za radę, jaki olej może pomóc w tłumieniu reakcji autozapalnej. Olej z lnu niweluje stres oksydacyjny oraz reguluje gospodarkę lipidową, zmniejszając stężenie całkowitego cholesterolu w surowicy krwi. Poleca się go w profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka. Ogranicza też powstawanie czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa, stąd jego rola w terapii RZS.

Wpływa na metabolizm wapnia, ochraniając tkankę kostną, jest więc zalecany w profilaktyce osteoporozy. Badania na myszach dały wynik zmniejszenia guzów nowotworowych, spadku proliferacji komórek nowotworowych i zwiększonej apoptozy komórek rakowych po podaniu 40 mg oleju/kilogram masy ciała. Wreszcie olej lniany poprawia kondycję skóry w egzemie i łuszczycy, pomaga w oparzeniach termicznych i popromiennych.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Recepturowe leki ginekologiczne

BIKA_82_35.jpg

Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Czytaj więcej

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

BIKA_82_30.jpg

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama