Płyny infuzyjne podawane są najczęściej bezpośrednio do krwiobiegu, stąd też podstawowe znaczenie ma wyeliminowanie możliwości przeniesienia drobnoustrojów do organizmu pacjenta. W ciągu ostatniej dekady dokonał się olbrzymi postęp w dziedzinie leczenia dożylnego, co bez wątpienia przełożyło się na bezpieczeństwo podawania leku i efekty terapeutyczne uzyskiwane u pacjentów.

Płynoterapia – jaka, kiedy i w jakich przypadkach? (cz. 2)

Płyny infuzyjne podawane są w dużych objętościach, a ich opakowanie stanowi integralną część preparatu. Pojemniki, w których są przechowywane i podawane, muszą spełniać wymagania farmakopealne. Przede wszystkim mają chronić płyn infuzyjny przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło i wilgoć, muszą być szczelne i nieprzepuszczalne dla drobnoustrojów. Nie mogą zawierać w swojej strukturze żadnych związków, które mogłyby być ekstrahowane z pojemnika przez zawartą w nim substancję leczniczą. Najczęściej są przezroczyste, aby można było przeprowadzać kontrolę zawartości.

Na etykiecie płynu infuzyjnego muszą zostać umieszczone następujące informacje:

  • nazwa roztworu,
  • skład w gramach w odniesieniu do litra,
  • objętość roztworu,
  • osmolarność,
  • numer seryjny i data ważności,
  • nazwa i adres wytwórcy,
  • w przypadku roztworów elektrolitów zawartość poszczególnych jonów w mmol/l.

Przez wiele lat do przygotowywania i przechowywania płynów infuzyjnych wykorzystywano szklane butelki. W ostatnim czasie nastąpił ogromny rozwój technologiczny opakowań do płynów infuzyjnych. Obecnie stosowane są przede wszystkim opakowania z tworzyw sztucznych, które wytwarza się najczęściej z polipropylenu, polietylenu, polichlorku winylu lub z mieszaniny poliamidu i poliolefiny.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nutrition our other brain

Nutrition our other brain

There is a reason why modern science indicates the intestines as the “second brain” of the body.

Czytaj więcej

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Ludzkość od wieków korzysta z dobrodziejstw płynących ze świata roślin, również w recepturze aptecznej. Pozyskiwane ze świeżych bądź suchych surowców preparaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem farmaceutów. Ich unikalne właściwości lecznicze i dobra tolerancja ze strony organizmu człowieka przemawiają za ich dalszym stosowaniem w medycynie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama