Polacy chcą leków od farmaceuty

BIKA_72_43.jpg

W sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, w której znalazł się zapis o wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. Ta opcja ma dotyczyć tylko osób z problemami z poruszaniem się. Środowisko zareagowało negatywnie, a jakie jest zdanie pacjentów? Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki opublikowało wyniki badań opinii Polaków na temat dostarczania leków do domów.

Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki przeprowadził badanie nastawienia Polaków do kwestii dostarczania leków do domu. Z przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie osób (1078) badań wynika, że większość Polaków (64%) nie ma świadomości, jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków. Podobna liczba (66%) jest przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym.

Gdyby leki mogły być dostarczane każdemu do domu, tylko 17% badanych wybrałoby jako dostawcę firmę kurierską. Gdy w pytaniu pojawia się kontekst bezpieczeństwa, 50% badanych uważa, że osobą odpowiednią do dostarczania leków do domu jest farmaceuta. Minimalizacja ryzyka nadużyć, bezpieczeństwo i opieka farmaceutyczna to główne argumenty za farmaceutą jako dostawcą leków.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum