Grupa pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi jest spora i ciągle rośnie. Dlatego też leki doodbytnicze są stale ordynowane przez lekarzy, nierzadko w postaci recepturowej. Poza działaniem miejscowym stosuje się je także w celu osiągnięcia efektów ogólnoustrojowych. Warto zatem znać cechy tej drogi podania, korzyści w porównaniu z podaniem doustnym oraz charakterystykę poszczególnych postaci leku.

Recepturowe leki doodbytnicze

Jak sugeruje sama nazwa, miejscem podania tej grupy leków jest odbytnica – końcowy odcinek jelita grubego. W jej obrębie wyróżnia się część miedniczną (odcinek górny) oraz odbytową (odcinek dolny, kanał odbytu). Ściany odbytnicy zbudowane są z trzech warstw: błony zewnętrznej (otrzewna i tkanka łączna), mięśniowej i śluzowej. Ta ostatnia charakteryzuje się gładką, pozbawioną kosmków jelitowych powierzchnią, pokrytą nabłonkiem walcowatym zdolnym do wytwarzania śluzu (w części miednicznej) lub nabłonkiem wielowarstwowym płaskim pozbawionym gruczołów śluzowych (w części odbytowej). W kontekście wchłaniania leków bardzo istotne jest bogate unaczynienie tej okolicy, na które składa się układ trzech tętnic oraz trzech żył odbytniczych: górnej, środkowej i dolnej. Żyła odbytnicza górna odprowadza krew do krążenia wrotnego i następnie do wątroby, natomiast żyły środkowa i dolna stanowią dorzecze żyły głównej dolnej, a więc trafiają bezpośrednio do krążenia dużego z pominięciem wątroby.

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nutrition our other brain

Nutrition our other brain

There is a reason why modern science indicates the intestines as the “second brain” of the body.

Czytaj więcej

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Surowce recepturowe pochodzenia roślinnego (cz. 1)

Ludzkość od wieków korzysta z dobrodziejstw płynących ze świata roślin, również w recepturze aptecznej. Pozyskiwane ze świeżych bądź suchych surowców preparaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem farmaceutów. Ich unikalne właściwości lecznicze i dobra tolerancja ze strony organizmu człowieka przemawiają za ich dalszym stosowaniem w medycynie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama