Grupa pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi jest spora i ciągle rośnie. Dlatego też leki doodbytnicze są stale ordynowane przez lekarzy, nierzadko w postaci recepturowej. Poza działaniem miejscowym stosuje się je także w celu osiągnięcia efektów ogólnoustrojowych. Warto zatem znać cechy tej drogi podania, korzyści w porównaniu z podaniem doustnym oraz charakterystykę poszczególnych postaci leku.

Recepturowe leki doodbytnicze

Jak sugeruje sama nazwa, miejscem podania tej grupy leków jest odbytnica – końcowy odcinek jelita grubego. W jej obrębie wyróżnia się część miedniczną (odcinek górny) oraz odbytową (odcinek dolny, kanał odbytu). Ściany odbytnicy zbudowane są z trzech warstw: błony zewnętrznej (otrzewna i tkanka łączna), mięśniowej i śluzowej. Ta ostatnia charakteryzuje się gładką, pozbawioną kosmków jelitowych powierzchnią, pokrytą nabłonkiem walcowatym zdolnym do wytwarzania śluzu (w części miednicznej) lub nabłonkiem wielowarstwowym płaskim pozbawionym gruczołów śluzowych (w części odbytowej). W kontekście wchłaniania leków bardzo istotne jest bogate unaczynienie tej okolicy, na które składa się układ trzech tętnic oraz trzech żył odbytniczych: górnej, środkowej i dolnej. Żyła odbytnicza górna odprowadza krew do krążenia wrotnego i następnie do wątroby, natomiast żyły środkowa i dolna stanowią dorzecze żyły głównej dolnej, a więc trafiają bezpośrednio do krążenia dużego z pominięciem wątroby.

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Leki generyczne a biopodobne

Leki generyczne a biopodobne

Szacuje się, że udział leków generycznych w polskim rynku farmaceutycznym wynosi nawet 80–85% i wciąż rośnie. Wszystko ze względu na fakt, że ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami leczenia, które musi ponosić pacjent. Czy przyjmowanie leków generycznych jest bezpieczne? Jakie wymagania są im stawiane, aby można było dopuścić je do obrotu? I czy leki biopodobne również można zaliczyć do generyków? Na pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czytaj więcej

Płynoterapia – jaka, kiedy i w jakich przypadkach? (cz. 1)

Płynoterapia – jaka, kiedy i w jakich przypadkach? (cz. 1)

Coraz częściej w literaturze fachowej podkreśla się, że płyny infuzyjne należy traktować jak typowe środki farmakologiczne, dla których zastosowania istnieją określone wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie oraz działania niepożądane. Skuteczna i bezpieczna płynoterapia jest uwarunkowana racjonalnym wyborem odpowiedniego produktu leczniczego, właściwym doborem optymalnego schematu dawkowania oraz aseptycznym podaniem produktu leczniczego.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama