Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Recepturowe leki ginekologiczne

Z uwagi na bogate unaczynienie pochwy wiele leków mogłoby łatwo dostawać się do krwiobiegu. W celu ochrony tej ważnej bariery organizmu unika się podawania tą drogą substancji o działaniu ogólnym. Leki stosowane dopochwowo mogą wobec tego wywierać jedynie miejscowe działanie. Aby zniwelować wchłanianie do krwi, stosowane substancje lecznicze wykazują małą rozpuszczalność w lipidach i niski współczynnik podziału olej/woda. Tabela 1 przedstawia postacie leków stosowanych dopochwowo oraz ich krótką charakterystykę.

Preparaty stosowane w zakażeniach pochwy

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Ten mięśniowo-błoniasty przewód wyściełany jest błoną śluzową, w której głębszych warstwach magazynowany jest glikogen. Związek ten wykorzystywany jest przez saprofityczne pałeczki Lactobacillus spp. do produkcji kwasu mlekowego, co odpowiada za zapewnienie kwaśnego środowiska. W warunkach fizjologicznych zarówno niskie pH, jak i zdolność niektórych szczepów do produkcji nadtlenku wodoru, zapewniają ochronę przed rozwojem większości drobnoustrojów chorobotwórczych. Liczebność pałeczek kwasu mlekowego ulega naturalnym wahaniom w zależności od:

  • wieku – najwyższa występuje u dojrzałych hormonalnie kobiet (hormonem najsilniej stymulującym wzrost kolonii bakteryjnej jest estrogen), natomiast gwałtownie spada w okresie menopauzy;
  • fazy cyklu miesiączkowego – najwyższa w fazie wydzielniczej, najniższa podczas menstruacji.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Recepturowe leki doodbytnicze

Recepturowe leki doodbytnicze

Grupa pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi jest spora i ciągle rośnie. Dlatego też leki doodbytnicze są stale ordynowane przez lekarzy, nierzadko w postaci recepturowej. Poza działaniem miejscowym stosuje się je także w celu osiągnięcia efektów ogólnoustrojowych. Warto zatem znać cechy tej drogi podania, korzyści w porównaniu z podaniem doustnym oraz charakterystykę poszczególnych postaci leku.

Czytaj więcej

Leki generyczne a biopodobne

Leki generyczne a biopodobne

Szacuje się, że udział leków generycznych w polskim rynku farmaceutycznym wynosi nawet 80–85% i wciąż rośnie. Wszystko ze względu na fakt, że ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami leczenia, które musi ponosić pacjent. Czy przyjmowanie leków generycznych jest bezpieczne? Jakie wymagania są im stawiane, aby można było dopuścić je do obrotu? I czy leki biopodobne również można zaliczyć do generyków? Na pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama