Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Z uwagi na bogate unaczynienie pochwy wiele leków mogłoby łatwo dostawać się do krwiobiegu. W celu ochrony tej ważnej bariery organizmu unika się podawania tą drogą substancji o działaniu ogólnym. Leki stosowane dopochwowo mogą wobec tego wywierać jedynie miejscowe działanie. Aby zniwelować wchłanianie do krwi, stosowane substancje lecznicze wykazują małą rozpuszczalność w lipidach i niski współczynnik podziału olej/woda. Tabela 1 przedstawia postacie leków stosowanych dopochwowo oraz ich krótką charakterystykę.

Preparaty stosowane w zakażeniach pochwy

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Ten mięśniowo-błoniasty przewód wyściełany jest błoną śluzową, w której głębszych warstwach magazynowany jest glikogen. Związek ten wykorzystywany jest przez saprofityczne pałeczki Lactobacillus spp. do produkcji kwasu mlekowego, co odpowiada za zapewnienie kwaśnego środowiska. W warunkach fizjologicznych zarówno niskie pH, jak i zdolność niektórych szczepów do produkcji nadtlenku wodoru, zapewniają ochronę przed rozwojem większości drobnoustrojów chorobotwórczych. Liczebność pałeczek kwasu mlekowego ulega naturalnym wahaniom w zależności od:

  • wieku – najwyższa występuje u dojrzałych hormonalnie kobiet (hormonem najsilniej stymulującym wzrost kolonii bakteryjnej jest estrogen), natomiast gwałtownie spada w okresie menopauzy;
  • fazy cyklu miesiączkowego – najwyższa w fazie wydzielniczej, najniższa podczas menstruacji.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 82/2020

Prawie 1200 aptek mniej. Rynek apteczny w Polsce trzy lata po wejściu w życie „Apteki dla Aptekarza”

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od wejścia w życie regulacji „Apteka dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie roku 2012. Dziś aptek jest 12 384.

Czytaj więcej

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

BIKA_82_30.jpg

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama