W terapii większości przypadków nowotworów wykorzystywane jest leczenie systemowe polegające na podawaniu drogą dożylną lub doustną leków przeciwnowotworowych o działaniu ogólnoustrojowym. Stosowane przed operacją pozwalają zmniejszyć rozmiary guza, po zabiegu – obniżają ryzyko wznowy miejscowej oraz przerzutów. Znajduje ono również zastosowanie w kolejnych liniach leczenia w chorobie uogólnionej z przerzutami.

Systemowe leczenie nowotworów - terapia doustna

Leczenie systemowe obejmuje chemioterapię, hormonoterapię, podawanie leków ukierunkowanych molekularnie (przeciwciała monoklonalne, drobnocząsteczkowe inhibitory kinaz) oraz immunoterapię.

Chemioterapia

Chemioterapia polega na cyklicznym podawaniu kombinacji leków cytostatycznych, które hamują podział komórkowy poprzez uszkodzenie DNA (leki alkilujące, pochodne platyny), upośledzenie syntezy kwasów nukleinowych (antymetabolity, inhibitory topoizomerazy) lub stabilizację wrzeciona mitotycznego (taksoidy, alkaloidy barwinka).

5-fluorouracyl (5-FU) jest jednym z najczęściej stosowanych leków z grupy antymetabolitów. Znalazł zastosowanie w monoterapii oraz w terapii skojarzonej raka piersi, okrężnicy i odbytnicy. Niestety nie działa wybiórczo na komórki nowotworowe, uszkadzając jednocześnie szybko dzielące się komórki szpiku kostnego, układu limfatycznego, rozrodcze oraz nabłonka przewodu pokarmowego. Powoduje to wystąpienie licznych działań niepożądanych obejmujących: nudności, wymioty, biegunki, anemię, neutropenię, wypadanie włosów czy problemy z płodnością. Podawany jest najczęściej w postaci infuzji dożylnej trwającej 22 godziny, co powoduje olbrzymi dyskomfort u pacjentów. Próby doustnego podawania 5-FU zakończyły się niepowodzeniem terapeutycznym udowodnionym w dużym, randomizowanym badaniu klinicznym prowadzonym metodą ślepej próby. Przyczyną niepowodzenia stała się nieprzewidywalna wchłanialność leku spowodowana różną koncentracją w śluzówce przewodu pokarmowego dehydrogenazy dihydropirymidyny (DPD) – enzymu odpowiedzialnego za katabolizm 5-FU.

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Recepturowe leki doodbytnicze

Recepturowe leki doodbytnicze

Grupa pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi jest spora i ciągle rośnie. Dlatego też leki doodbytnicze są stale ordynowane przez lekarzy, nierzadko w postaci recepturowej. Poza działaniem miejscowym stosuje się je także w celu osiągnięcia efektów ogólnoustrojowych. Warto zatem znać cechy tej drogi podania, korzyści w porównaniu z podaniem doustnym oraz charakterystykę poszczególnych postaci leku.

Czytaj więcej

Leki generyczne a biopodobne

Leki generyczne a biopodobne

Szacuje się, że udział leków generycznych w polskim rynku farmaceutycznym wynosi nawet 80–85% i wciąż rośnie. Wszystko ze względu na fakt, że ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami leczenia, które musi ponosić pacjent. Czy przyjmowanie leków generycznych jest bezpieczne? Jakie wymagania są im stawiane, aby można było dopuścić je do obrotu? I czy leki biopodobne również można zaliczyć do generyków? Na pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama