Polski rynek aptek wciąż czeka na opiekę farmaceutyczną z prawdziwego zdarzenia. Wraz z rozwojem epidemii COVID-19 i dalszymi pracami nad długo wyczekiwaną ustawą o zawodzie farmaceuty, coraz częściej pojawiają się głosy o rozszerzeniu usług farmaceutycznych o szczepienia. W ten sposób pomysłodawcy projektu chcą z jednej strony zwiększyć stopień wyszczepialności Polaków, z drugiej lepiej wykorzystywać kwalifikacje farmaceutów w systemie ochrony zdrowia.

Polska z wyszczepialnością przeciw grypie na poziomie 6,9% populacji (dane z 2018 r.) znajduje się na samym końcu listy europejskich krajów (patrz rysunek). Jednocześnie odsetek zaszczepionych osób w najwyższej grupie ryzyka (powyżej 65. r.ż.) nie przekracza w Polsce 10%. Tymczasem, zgodnie z wytycznymi Rady UE, docelowy stopień wyszczepialności przeciw grypie osób starszych powinien wynosić 75% i być stopniowo rozszerzany na pozostałe grupy ryzyka.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwsza z nich to niska świadomość ryzyka i brak przekonania o użyteczności szczepienia. Liczni pacjenci są przeświadczeni o dobrym stanie swojego zdrowia i nierzadko mylnie utożsamiają grypę z „trochę poważniejszym przeziębieniem”, z którym organizm bez problemu sobie poradzi. Nie bez znaczenia jest także przekonanie pacjentów o niskiej skuteczności szczepień, szczególnie że nie gwarantują one niezachorowania, a jedynie mają łagodzić objawy i skutki infekcji. Część osób obawia się też działań niepożądanych, co jest pokłosiem niskiego poziomu edukacji na temat szczepień i coraz bardziej przybierającymi na sile ruchami antyszczepionkowymi. Nie bez znaczenia pozostaje też stosunkowo długa droga pacjenta do szczepienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwalifikują do niego jedynie lekarze. Jeśli kwalifikacja jest pozytywna, pacjent otrzymuje receptę na szczepionkę, którą realizuje w aptece lub w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaszczepić pacjenta może lekarz, pielęgniarka lub położna, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Wkłucie musi nastąpić w ciągu dobry od badania kwalifikacyjnego. Procedura ta często zniechęca pacjentów potencjalnie zainteresowanych szczepieniem. Znaczącą rolę odgrywają również kwestie finansowe. Co do zasady koszt zakupu szczepionki ponosi pacjent. Co prawda od sezonu grypowego 2018/2019 z refundacji 50% kosztów szczepionki mogą korzystać osoby powyżej 65. r.ż., a wiele samorządów organizuje bezpłatne szczepienia dla seniorów, jednak zainteresowanie szczepieniami wciąż pozostaje niewielkie. Oznacza to, że przed nami długa droga do zwiększenia stopnia wyszczepialności Polaków przeciw grypie, co ma szczególne znaczenia w dobie pandemii COVID-19.

Pozostałe 58% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Pobierz pliki:

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 83/2020

Czy możliwa jest produkcja bezpiecznych leków przez automaty?

Na przestrzeni ostatnich dekad produkcja leków zmieniła się nie do poznania. To, co kiedyś wymagało obecności człowieka, dziś bardzo często nadzorowane jest przez systemy. W dobie cyfryzacji nasze zaufanie do rozwiązań informatycznych rośnie, jednak czy możemy tak bezkrytycznie oddać sterowanie procesami farmaceutycznymi w ręce automatyki? Przecież systemy komputerowe tworzone są przez ludzi i mogą zawierać także błędy, które ważą na poprawności działania. Konieczne jest więc zapewnienie najwyższej jakości i wprowadzenie zabezpieczeń, które pozwolą szybko zidentyfikować potencjalne problemy i uchronić pacjentów przed niepożądanymi działaniami wadliwych produktów leczniczych.

Czytaj więcej

Siarka w recepturze aptecznej

BIKA_83_37.jpg

Znana od lat i szeroko wykorzystywana w przemyśle siarka jest pierwiastkiem, który ma także szereg właściwości leczniczych. Stąd bierze się jej wieloletnie zastosowanie w medycynie oraz farmacji jako składnik leków recepturowych.

Czytaj więcej

Nocne czuwanie w aptece

BIKA_83_34.jpg

Przepisy zawarte w ust. 1 i ust. 2 art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne regulują kwestie sprawowania przez apteki obowiązku pełnienia dyżurów. Zgodnie z tym zapisem rozkład pracy aptek na danym terenie określa w drodze uchwały właściwa rada powiatu po zasięgnięciu opinii prezydentów miast, burmistrzów czy wójtów, a także samorządu aptekarskiego. Istotne jest to, że rozkład pracy aptek powinien zostać dostosowany do potrzeb ludności na danym terenie również w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama