Według ustawy Prawo farmaceutyczne każda apteka otwarta po 2002 r. musi wykonywać leki recepturowe. W tym celu konieczne jest wygospodarowanie z powierzchni placówki pomieszczenia, w którym znajdą się surowce farmaceutyczne, utensylia oraz inne urządzenia niezbędne do sporządzania preparatów recepturowych dla pacjenta, jak wagi apteczne, od dokładności których w dużej mierze zależy, czy lek zostanie sporządzony lege artis. Dlatego też należy je oddawać do legalizacji.

W recepturze aptecznej najczęściej znajdują zastosowanie dwa rodzaje wag: proszkowe i tarowe. Te pierwsze podczas odważania wykazują dokładność do 0,001 g, a ich maksymalny udźwig mieści się w przedziale 100–220 g. Minimalna ilość substancji, którą można na nich zważyć, wynosi 0,02 g. Z tego względu są one wykorzystywane przede wszystkim do odważania substancji proszkowych, jak również substancji bardzo silnie działających, których używa się niewiele, oraz do sporządzania kropli ocznych.

Wagi tarowe wykazują podczas odważania dokładność do 0,01 g, a ich maksymalny udźwig mieści się w przedziale 2–2,2 kg. Minimalna ilość substancji, jaką można na nich zważyć, wynosi 0,5 g. Są one wykorzystywane głównie przy odważaniu roztworów oraz podłoży maściowych.

Co więcej, ustawodawca dopuszcza do użycia w aptekach tzw. wagi wielozakresowe. Są to urządzenia, które mają przynajmniej dwa zakresy ważenia z różnymi maksymalnymi obciążeniami. Umożliwiają one odważanie zarówno niewielkiej ilości substancji proszkowej, jak i kilkuset gram podłoży maściowych lub rozpuszczalnika. Są one jednak rzadkością w polskich aptekach, a dużo częściej na ich wyposażeniu znajdują się dwie wspomniane wagi – proszkowa i tarowa.

Obowiązek legalizacji wag

Zgodnie z ustawą Prawo o miarach obowiązkowej legalizacji podlegają wagi nieautomatyczne, mechaniczne i elektroniczne, które są stosowane w obrocie handlowym, przy obliczaniu opłat targowych, ceł, podatków, premii, opustów, kar, wynagrodzeń, odszkodowań, w praktyce medycznej do ważenia pacjentów, podczas sporządzania leków na receptę w aptekach oraz w analizach wykonywanych w laboratoriach medycznych i farmaceutycznych, a także przy paczkowaniu towaru.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 83/2020

Czy możliwa jest produkcja bezpiecznych leków przez automaty?

Na przestrzeni ostatnich dekad produkcja leków zmieniła się nie do poznania. To, co kiedyś wymagało obecności człowieka, dziś bardzo często nadzorowane jest przez systemy. W dobie cyfryzacji nasze zaufanie do rozwiązań informatycznych rośnie, jednak czy możemy tak bezkrytycznie oddać sterowanie procesami farmaceutycznymi w ręce automatyki? Przecież systemy komputerowe tworzone są przez ludzi i mogą zawierać także błędy, które ważą na poprawności działania. Konieczne jest więc zapewnienie najwyższej jakości i wprowadzenie zabezpieczeń, które pozwolą szybko zidentyfikować potencjalne problemy i uchronić pacjentów przed niepożądanymi działaniami wadliwych produktów leczniczych.

Czytaj więcej

Siarka w recepturze aptecznej

BIKA_83_37.jpg

Znana od lat i szeroko wykorzystywana w przemyśle siarka jest pierwiastkiem, który ma także szereg właściwości leczniczych. Stąd bierze się jej wieloletnie zastosowanie w medycynie oraz farmacji jako składnik leków recepturowych.

Czytaj więcej

Nocne czuwanie w aptece

BIKA_83_34.jpg

Przepisy zawarte w ust. 1 i ust. 2 art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne regulują kwestie sprawowania przez apteki obowiązku pełnienia dyżurów. Zgodnie z tym zapisem rozkład pracy aptek na danym terenie określa w drodze uchwały właściwa rada powiatu po zasięgnięciu opinii prezydentów miast, burmistrzów czy wójtów, a także samorządu aptekarskiego. Istotne jest to, że rozkład pracy aptek powinien zostać dostosowany do potrzeb ludności na danym terenie również w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama