23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, która – mimo wielu akcji społecznych na przestrzeni ostatnich
kilkunastu lat – wciąż przez wiele osób nie jest uważana za chorobę. Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z mitami na temat depresji funkcjonującymi w świadomości społecznej w rozmowie z dr Anną Baran, psychiatrą z 25-letnim stażem, zwłaszcza że wiele z tych nieprawdziwych tez jest powtarzanych również przez naszych pacjentów.

Coraz więcej mówi się o depresji, jednak wciąż w społeczeństwie funkcjonuje wiele przekonań, które deprecjonują tę chorobę i cierpiące na nią osoby. Jak Pani myśli, z czego to wynika?

Jest wiele przyczyn. Jedna z nich wynika z przekonania, że depresja zależy od dobrej lub złej woli danej osoby i wystarczy,
aby ta myślała pozytywnie i depresja minie. Problem w tym, że osobie w depresji myślenie pozytywne jest obce. Choroba niesie za sobą przygnębiające wizje, niechęć do aktywności, izolację itp. Osoba w depresji nierzadko jest przekonana, że nie ma wartości, a otoczenie to niejako potwierdza, deprecjonując nie tylko chorobę, cierpiącą na nią osobę, lecz także leki, które zażywa, miejsce leczenia i opiekę psychiatryczną. To niestety mocno utrudnia leczenie i może prowadzić do tragedii, jeśli chory nie zgłasza się do lekarza pomimo głębokiej depresji z myślami samobójczymi i przekonaniem, że nie zasługuje na to, aby żyć i otrzymać pomoc, lub też jest przekonany, że nikt i nic nie może mu pomóc w sytuacji, w której się znalazł.

Depresja jest nadal chorobą – można powiedzieć – tajemniczą, nie do końca poznaną. Nie da się jej wykryć, badając jakiś konkretny wskaźnik, którego poziom zmienia się np. we krwi, co sprawia, że dodatkowo trudno nam przyjąć, że to choroba tak samo biologiczna, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie. Konsekwencją tego jest to, że pacjentowi może być trudno zrozumieć, dlaczego potrzebuje zażywać leki, a często także jego najbliższe otoczenie nie jest przekonane o potrzebie leczenia farnakologicznego. Radzi osobie z depresją, żeby „wzięła się w garść”, co jest równie trudne jak bieganie w przypadku, gdy złamaliśmy nogę. Oczywiście z czasem będziemy mogli się poruszać, a osoba z depresją może wrócić do normalnego funkcjonowania. W obu przypadkach konieczny jest czas na leczenie i rehabilitację.

Porozmawiajmy o faktach i mitach dotyczących depresji. Mit 1. Depresja to choroba ludzi słabych.

Ponieważ niektórzy uważają, że depresja zależy od woli, to naturalną konsekwencją jest pogląd, że jest to choroba ludzi słabych, którzy nie potrafią „wziąć się w garść”. Równie dobrze można powiedzieć, że cukrzyca czy nadciśnienie to choroba ludzi słabych… Osoby, które przeżyły depresję, niejednokrotnie doświadczyły trudności. Przykładem może być chociażby Harrison Ford, aktor znany choćby z roli w filmie Indiana Jones. W dzieciństwie był nieśmiały i przez to koledzy mu dokuczali. Nie poradził sobie w gimnazjum, z którego został wydalony. Zapisał się na zajęcia teatralne i nie tylko przezwyciężył problemy okresu dorastania, lecz także stał się sławny, a otoczenie, które go wcześniej gnębiło, zaczęło go podziwiać. Inne osoby, zmagające się z depresją, które trudno uznać za słabe, to chociażby piosenkarka – Lady Gaga, autorka bestsellera o Harrym Potterze – J.K. Rowling, były premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill czy zdobywca wielu medali olimpijskich w pływaniu – Michael Phelps.

Mit 2. Wystarczy myśleć pozytywnie, a depresja sama przejdzie.

Problem w tym, że depresyjny nastrój wywołuje negatywne myśli i zachowania, np. bierność, izolowanie się od innych. To emocje dyktują nam, co i kiedy mamy robić. Myślenie pozytywne do depresji nie pasuje, jest obce, stąd osoby z depresją czują się często nierozumiane przez otoczenie, które im podpowiada, że wystarczy zmiana nastawienia, aby pozbyć się depresji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Homeopathy: definition, working and effectiveness

BIKA_77_56.jpg

Enthusiasts can call homeopathy a treatment, skeptics – illussion of a treatment, which acts like placebo. But still, this is complementary or alternative medicine (CAM), which is different from Western medicine.

Czytaj więcej

Rozpuszczalniki w recepturze

BIKA_77_35.jpg

Płynne postaci leku stanowią sporą część leków recepturowych sporządzanych w aptece. Roztwory, krople czy mikstury, choć z pozoru nieskomplikowane, mogą niekiedy nastręczać trudności, zwłaszcza gdy osoba wykonująca lek nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat stosowanych rozpuszczalników i ich właściwości.

Czytaj więcej

Szkolenie wewnętrzne pracowników

BIKA_77_29.jpg

Szkolenia są nieodłącznym elementem pracy zawodowej personelu fachowego aptek. Dostępne są w różnym formacie – jako kursy bezpośrednie, online czy też wewnętrzne, prowadzone przez kierownika apteki lub inną osobę wyznaczoną przez pracodawcę. Aptekarze podlegają ustawowemu obowiązkowi kształcenia ustawicznego, a w kolejnych okresach szkoleniowych zdobywają punkty. Zakończone, potwierdzone przez właściwą izbę aptekarską okresy rozliczeniowe są dodatkowym atutem w staraniu się o stanowisko kierownika apteki.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama