Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece? Jaki powinien być jego status?

Technik farmaceutyczny tak jak dotychczas, powinien uczestniczyć w wydawaniu produktów leczniczych, wyrobów medycznych i wykonywać leki. Wszystko w ramach uprawnień zawodowy opisanych w Prawie farmaceutycznym. Są to czynności typowe dla obydwu grup zawodowych – techników i farmaceutów, powtarzalne, wręcz rutynowe, które nie wymagają  kompetencji zdobywanych na studiach wyższych.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Tak. Od wielu lat w aptekach pracują dwie grupy zawodowe, które uzupełniają i wspierają się w codziennej pracy. Poza sporadycznymi przypadkami, to technicy wydają produkty lecznicze. Pacjenci dobrze oceniają ich pracę i nie ma powodów wprowadzania tutaj dodatkowych ograniczeń.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Homeopathy: definition, working and effectiveness

BIKA_77_56.jpg

Enthusiasts can call homeopathy a treatment, skeptics – illussion of a treatment, which acts like placebo. But still, this is complementary or alternative medicine (CAM), which is different from Western medicine.

Czytaj więcej

Rozpuszczalniki w recepturze

BIKA_77_35.jpg

Płynne postaci leku stanowią sporą część leków recepturowych sporządzanych w aptece. Roztwory, krople czy mikstury, choć z pozoru nieskomplikowane, mogą niekiedy nastręczać trudności, zwłaszcza gdy osoba wykonująca lek nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat stosowanych rozpuszczalników i ich właściwości.

Czytaj więcej

Szkolenie wewnętrzne pracowników

BIKA_77_29.jpg

Szkolenia są nieodłącznym elementem pracy zawodowej personelu fachowego aptek. Dostępne są w różnym formacie – jako kursy bezpośrednie, online czy też wewnętrzne, prowadzone przez kierownika apteki lub inną osobę wyznaczoną przez pracodawcę. Aptekarze podlegają ustawowemu obowiązkowi kształcenia ustawicznego, a w kolejnych okresach szkoleniowych zdobywają punkty. Zakończone, potwierdzone przez właściwą izbę aptekarską okresy rozliczeniowe są dodatkowym atutem w staraniu się o stanowisko kierownika apteki.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama