Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Jaką rolę powinien pełnić technik farmaceutyczny we współczesnej aptece? Jaki powinien być jego status?

Technik farmaceutyczny tak jak dotychczas, powinien uczestniczyć w wydawaniu produktów leczniczych, wyrobów medycznych i wykonywać leki. Wszystko w ramach uprawnień zawodowy opisanych w Prawie farmaceutycznym. Są to czynności typowe dla obydwu grup zawodowych – techników i farmaceutów, powtarzalne, wręcz rutynowe, które nie wymagają  kompetencji zdobywanych na studiach wyższych.

Czy obecne różnice w kompetencjach techników farmaceutycznych i farmaceutów powinny zostać zachowane?

Tak. Od wielu lat w aptekach pracują dwie grupy zawodowe, które uzupełniają i wspierają się w codziennej pracy. Poza sporadycznymi przypadkami, to technicy wydają produkty lecznicze. Pacjenci dobrze oceniają ich pracę i nie ma powodów wprowadzania tutaj dodatkowych ograniczeń.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Recepturowe leki ginekologiczne

BIKA_82_35.jpg

Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Czytaj więcej

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

BIKA_82_30.jpg

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 81/2020

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama