Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się surowcami poprawiającymi odporność.

Stan pandemii sprawił, że apteki oraz punkty apteczne zostały oblężone przez spanikowanych pacjentów, szukających sposobów na uchronienie się przed ewentualną infekcją. Internet, będący dla wielu osób głównym źródłem informacji, niestety nie jest rzetelny – stąd masowe wykupowanie preparatów zawierających np. inozynę i cynk. Fachowa porada farmaceutyczna jest szczególnie ważna w tym okresie.

Część surowców roślinnych i przygotowanych z nich preparatów wykazuje działanie immunostymulujące. Środki te wykorzystują różne mechanizmy działania – od zwiększania tempa podziałów limfocytów, przez przedłużanie ich żywotności, aż po stymulację fagocytozy czy bezpośrednie wiązanie z polisacharydami komórek drobnoustrojów.

Ich stosowanie, choć wykazuje uznaną od wieków skuteczność, obarczone jest pewnego rodzaju niepewnością. Pomimo licznych doniesień medycyny ludowej na temat stosowania ich w zapobieganiu infekcjom i skracaniu czasu trwania już istniejących, wiele surowców wciąż nie zostało dokładnie zbadanych. Dlatego roślinne immunostymulanty sprawdzą się najlepiej jako terapia zapobiegawcza i wspomagająca w infekcjach.

Jakie substancje są odpowiedzialne za aktywność immunostymulującą?

Zależnie od surowca związki te będą różne. Aktywność warunkować mogą alkaloidy, chinony, polisacharydy, pochodne kwasu kawowego, amidy, glikoproteiny lub nawet naturalna flora fizjologiczna roślin – w przypadku rodzaju Echinacea.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

W lecznictwie stosowane są zwykle jej ziele lub korzeń, chociaż spotykane są również ziele jeżówki bladej oraz ziele i korzeń jeżówki wąskolistnej.

Chemizm surowca:

  • alkamidy,
  • olejek eteryczny – m.in. borneol i octan bornylu,
  • flawonoidy – głównie flawonole, takie jak kwercetyna, kemferol czy izoramnetyna oraz ich pochodne cukrowe,
  • kwasy fenolowe – kwas cykoriowy, echinakozyd, cynaryna,
  • poliacetylen,
  • polisacharydy.

Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 83/2020

Czy możliwa jest produkcja bezpiecznych leków przez automaty?

Na przestrzeni ostatnich dekad produkcja leków zmieniła się nie do poznania. To, co kiedyś wymagało obecności człowieka, dziś bardzo często nadzorowane jest przez systemy. W dobie cyfryzacji nasze zaufanie do rozwiązań informatycznych rośnie, jednak czy możemy tak bezkrytycznie oddać sterowanie procesami farmaceutycznymi w ręce automatyki? Przecież systemy komputerowe tworzone są przez ludzi i mogą zawierać także błędy, które ważą na poprawności działania. Konieczne jest więc zapewnienie najwyższej jakości i wprowadzenie zabezpieczeń, które pozwolą szybko zidentyfikować potencjalne problemy i uchronić pacjentów przed niepożądanymi działaniami wadliwych produktów leczniczych.

Czytaj więcej

Siarka w recepturze aptecznej

BIKA_83_37.jpg

Znana od lat i szeroko wykorzystywana w przemyśle siarka jest pierwiastkiem, który ma także szereg właściwości leczniczych. Stąd bierze się jej wieloletnie zastosowanie w medycynie oraz farmacji jako składnik leków recepturowych.

Czytaj więcej

Nocne czuwanie w aptece

BIKA_83_34.jpg

Przepisy zawarte w ust. 1 i ust. 2 art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne regulują kwestie sprawowania przez apteki obowiązku pełnienia dyżurów. Zgodnie z tym zapisem rozkład pracy aptek na danym terenie określa w drodze uchwały właściwa rada powiatu po zasięgnięciu opinii prezydentów miast, burmistrzów czy wójtów, a także samorządu aptekarskiego. Istotne jest to, że rozkład pracy aptek powinien zostać dostosowany do potrzeb ludności na danym terenie również w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama