Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają renesans, dlatego w cyklu Zioła w aptece omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych roślin leczniczych. W tym numerze piszemy o glistniku jaskółczym zielu – wartościowym surowcu, nie tylko w przypadku leczenia brodawek.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest rośliną znaną i wykorzystywaną w lecznictwie już od czasów antycznych. Wzmianki o nim pojawiają się w dziełach Dioskorydesa oraz Pliniusza Starszego, którzy przypisują mu zdolność poprawy wzroku oraz zalecają stosowanie go w leczeniu żółtaczki. Aktualnie roślina ta rzadko pojawia się w aptekach, mimo jej skuteczności w wielu schorzeniach.

Zewnętrznie wyciągi z glistnika stosowano w leczeniu wielu schorzeń skórnych, w tym o podłożu wirusowym, takich jak kłyciny, brodawki czy opryszczka. Żucie korzenia glistnika miało zmniejszać bóle zębów, z kolei sproszkowany korzeń macerowany w winie miał leczyć bóle brzucha i kolki. Co więcej, był również wykorzystywany w leczeniu hipotensji, hydropsji oraz kamicy żółciowej.

Chemizm surowca

Jest to typowy surowiec alkaloidowy. Głównymi składnikami biologicznie aktywnymi są alkaloidy izochinolinowe typu:

  • benzofenantrydyny: chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna, izonorchelidonina,
  • protopiny: protopina i allokryptyna,
  • protoberberyny: koptyzyna, berberyna, stylopina,
  • aporfiny: magnofloryna.

Dodatkowo obecne są:

  • kwasy organiczne: jabłkowy, chelidonowy i cytrynowy, estry kwasu kawowego z kwasem jabłkowym,
  • karotenoidy,
  • śladowa ilość olejku eterycznego,
  • enzymy proteolityczne.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Aby apteka była widoczna

bika_76_44.jpg

Rynek apteczny w Polsce od wielu lat wymaga od właścicieli aptek dużej czujności w zakresie tego, czy stosowane przez nich zabiegi marketingowe są zgodne z obowiązującym prawem. Jednocześnie bardzo duża konkurencja wymaga, aby w miarę dostępnych możliwości starać się aktywnie pozyskiwać pacjentów i ich zainteresowanie.

Read more

Wyróżnić się na tle konkurencji

bika_76_37.jpg

Przepisy znacznie ograniczają możliwości aptek w zakresie promocji, zarówno w aspekcie cenowym, jak i w obszarze komunikowania się z pacjentem. Po jakie narzędzia można zatem sięgnąć, żeby pozostać w zgodzie z prawem, a jednocześnie zyskać zaufanie pacjentów?

Read more

Zioła w aptece: lipa

bika_76_33.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu Zioła w aptece będziemy omawiać skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze pod lupę wzięliśmy lipę, której kwiatostan można z powodzeniem wykorzystywać w terapii wspomagającej leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama