Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają renesans, dlatego w cyklu Zioła w aptece omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych roślin leczniczych. W tym numerze piszemy o glistniku jaskółczym zielu – wartościowym surowcu, nie tylko w przypadku leczenia brodawek.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest rośliną znaną i wykorzystywaną w lecznictwie już od czasów antycznych. Wzmianki o nim pojawiają się w dziełach Dioskorydesa oraz Pliniusza Starszego, którzy przypisują mu zdolność poprawy wzroku oraz zalecają stosowanie go w leczeniu żółtaczki. Aktualnie roślina ta rzadko pojawia się w aptekach, mimo jej skuteczności w wielu schorzeniach.

Zewnętrznie wyciągi z glistnika stosowano w leczeniu wielu schorzeń skórnych, w tym o podłożu wirusowym, takich jak kłyciny, brodawki czy opryszczka. Żucie korzenia glistnika miało zmniejszać bóle zębów, z kolei sproszkowany korzeń macerowany w winie miał leczyć bóle brzucha i kolki. Co więcej, był również wykorzystywany w leczeniu hipotensji, hydropsji oraz kamicy żółciowej.

Chemizm surowca

Jest to typowy surowiec alkaloidowy. Głównymi składnikami biologicznie aktywnymi są alkaloidy izochinolinowe typu:

  • benzofenantrydyny: chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna, izonorchelidonina,
  • protopiny: protopina i allokryptyna,
  • protoberberyny: koptyzyna, berberyna, stylopina,
  • aporfiny: magnofloryna.

Dodatkowo obecne są:

  • kwasy organiczne: jabłkowy, chelidonowy i cytrynowy, estry kwasu kawowego z kwasem jabłkowym,
  • karotenoidy,
  • śladowa ilość olejku eterycznego,
  • enzymy proteolityczne.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Homeopathy: definition, working and effectiveness

BIKA_77_56.jpg

Enthusiasts can call homeopathy a treatment, skeptics – illussion of a treatment, which acts like placebo. But still, this is complementary or alternative medicine (CAM), which is different from Western medicine.

Czytaj więcej

Rozpuszczalniki w recepturze

BIKA_77_35.jpg

Płynne postaci leku stanowią sporą część leków recepturowych sporządzanych w aptece. Roztwory, krople czy mikstury, choć z pozoru nieskomplikowane, mogą niekiedy nastręczać trudności, zwłaszcza gdy osoba wykonująca lek nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat stosowanych rozpuszczalników i ich właściwości.

Czytaj więcej

Szkolenie wewnętrzne pracowników

BIKA_77_29.jpg

Szkolenia są nieodłącznym elementem pracy zawodowej personelu fachowego aptek. Dostępne są w różnym formacie – jako kursy bezpośrednie, online czy też wewnętrzne, prowadzone przez kierownika apteki lub inną osobę wyznaczoną przez pracodawcę. Aptekarze podlegają ustawowemu obowiązkowi kształcenia ustawicznego, a w kolejnych okresach szkoleniowych zdobywają punkty. Zakończone, potwierdzone przez właściwą izbę aptekarską okresy rozliczeniowe są dodatkowym atutem w staraniu się o stanowisko kierownika apteki.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama