Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Kasztanowiec zwyczajny (łac. Aesculus) można spotkać w parkach i ogrodach. Jego kwitnienie przypomina o zbliżających się maturach, a owoce już po uwolnieniu z kolczastych osłonek są doskonałym środkiem wyrazu artystycznego naszych dzieci. Jednak poza rolą stricte ozdobną kasztanowiec może być z powodzeniem wykorzystywany w terapii licznych zaburzeń krążenia obwodowego – od żylaków (tak kończyn dolnych, jak i odbytu) po zapobieganie zakrzepowemu zapaleniu żył w okresie pooperacyjnym. W fitoterapii stosuje się zarówno kwiatostan, owoc, jak i korę kasztanowca. W aptekach można spotkać dziesiątki preparatów z kasztanowca – leków, suplementów diety i kosmetyków. W tym artykule zamierzam podsumować wskazania do stosowania preparatów z kasztanowca, zestawić je z przeciwwskazaniami oraz możliwymi interakcjami, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa oraz skuteczności terapii pomocniczej schorzeń układu krążenia obwodowego u pacjentów, również tych przyjmujących już inne leki.

Chemizm surowca

Zarówno kora, kwiatostan, jak i owoc kasztanowca zawierają:

  • saponozydy triterpenowe – typu oleananu: głównym związkiem jest escyna występująca w trzech formach: α-escyny, kryptoescyny i β-escyny – znajdujące się głównie w owocach;
  • flawonoidy pochodne kwercetyny oraz kemferolu – występujące głównie w kwiatach;
  • kumaryny – skopoletyna, fraksyna oraz eskulina – obecne głównie w korze;
  • garbniki katechinowe oraz proantocyjanidyny znajdujące się głównie w korze i łupinie nasiennej.

Działanie

Ze względu na wyjątkowo korzystną kombinację saponin, flawonoidów i kumaryn surowce pozyskiwane z kasztanowca wykazują m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwwysiękowe. W lecznictwie wykorzystywane są zarówno wyciągi z poszczególnych części rośliny, jak również wyizolowane substancje – głównie escyna oraz eskulina. W aptekach znaleźć można liczne preparaty oparte na kasztanowcu – do stosowania zewnętrznego w postali żeli, maści i kremów, jak i te do stosowania doustnego – każdy z nich ma za zadanie poprawienia wydolności żylnej.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Automatyzacja procesów w aptece

BIKA_79_61.jpg

Polskie apteki w tym roku przechodzą prawdziwą cyfrową rewolucję. Dyrektywa antyfałszywkowa narzucająca konieczność serializacji środków leczniczych oraz wprowadzenie e-recepty sprawiły, że codzienna praca farmaceuty zupełnie się zmieniła. Jak więc wykorzystać nowe technologie w aptece, by jeszcze bardziej usprawnić jej funkcjonowanie?

Czytaj więcej

Placebo i nocebo ‑ the power of suggestibility

BIKA_79_52.jpg

Placebo and nocebo – two completely different psychobiological effects, but both of them have the power of verbal an nonverbal suggestions.

Czytaj więcej

Charakterystyka recepturowych leków dermatologicznych

BIKA_79_37.jpg

Przyglądając się intensywnemu rozwojowi rynku leków gotowych, można by przypuszczać, że zdoła on wyprzeć z użycia leki recepturowe. Nic bardziej mylnego! Preparaty wykonywane przez farmaceutów na indywidualne potrzeby pacjenta są wciąż powszechnie stosowanym narzędziem w leczeniu wielu dolegliwości. Gałęzią medycyny, która szczególnie chętnie korzysta z ich zalet i skuteczności, jest dermatologia.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama