Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Kasztanowiec zwyczajny (łac. Aesculus) można spotkać w parkach i ogrodach. Jego kwitnienie przypomina o zbliżających się maturach, a owoce już po uwolnieniu z kolczastych osłonek są doskonałym środkiem wyrazu artystycznego naszych dzieci. Jednak poza rolą stricte ozdobną kasztanowiec może być z powodzeniem wykorzystywany w terapii licznych zaburzeń krążenia obwodowego – od żylaków (tak kończyn dolnych, jak i odbytu) po zapobieganie zakrzepowemu zapaleniu żył w okresie pooperacyjnym. W fitoterapii stosuje się zarówno kwiatostan, owoc, jak i korę kasztanowca. W aptekach można spotkać dziesiątki preparatów z kasztanowca – leków, suplementów diety i kosmetyków. W tym artykule zamierzam podsumować wskazania do stosowania preparatów z kasztanowca, zestawić je z przeciwwskazaniami oraz możliwymi interakcjami, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa oraz skuteczności terapii pomocniczej schorzeń układu krążenia obwodowego u pacjentów, również tych przyjmujących już inne leki.

Chemizm surowca

Zarówno kora, kwiatostan, jak i owoc kasztanowca zawierają:

  • saponozydy triterpenowe – typu oleananu: głównym związkiem jest escyna występująca w trzech formach: α-escyny, kryptoescyny i β-escyny – znajdujące się głównie w owocach;
  • flawonoidy pochodne kwercetyny oraz kemferolu – występujące głównie w kwiatach;
  • kumaryny – skopoletyna, fraksyna oraz eskulina – obecne głównie w korze;
  • garbniki katechinowe oraz proantocyjanidyny znajdujące się głównie w korze i łupinie nasiennej.

Działanie

Ze względu na wyjątkowo korzystną kombinację saponin, flawonoidów i kumaryn surowce pozyskiwane z kasztanowca wykazują m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwwysiękowe. W lecznictwie wykorzystywane są zarówno wyciągi z poszczególnych części rośliny, jak również wyizolowane substancje – głównie escyna oraz eskulina. W aptekach znaleźć można liczne preparaty oparte na kasztanowcu – do stosowania zewnętrznego w postali żeli, maści i kremów, jak i te do stosowania doustnego – każdy z nich ma za zadanie poprawienia wydolności żylnej.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being said, caffeine’s main effect is on the brain.

Czytaj więcej

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama