Rynek suplementów diety w Polsce wciąż zwiększa wartość. Szacuje się, że do 2020 r. może osiągnąć nawet 5 mld zł. W obliczu ogromnego (i nieustannie rosnącego) popytu na suplementy diety warto zaopatrzyć aptekę w surowce pochodzenia naturalnego, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem oraz zaufaniem pacjentów. Jednym z nich jest sok z brzozy, nazywany niegdyś oskołą. Jakie są jego skład chemiczny i wartości odżywcze? W przypadku jakich schorzeń warto stosować go w ramach terapii wspomagającej? Jaka metoda konserwacji zapewni mu odpowiednią trwałość i jakość?

Dawniej, ze względu na brak rzetelnej wiedzy dotyczącej roli witamin i minerałów w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, suplementacja niedoborów była utrudniona. Szacuje się, że z powodu szkorbutu w latach 1500–1700 zmarło ok. 2 mln marynarzy. Niedobory występowały również na tzw. przednówku, kiedy zimowe zapasy ulegały już wyczerpaniu, nie było jeszcze nowych plonów. Po kilku miesiącach jedzenia głównie zakonserwowanej żywności o zmniejszonej zawartości witamin konieczna była suplementacja. W takich przypadkach, zanim pojawiły się pierwsze warzywa i owoce, z pomocą przychodził sok z brzozy.

Dzięki bogatemu składowi – zarówno pod względem odżywczym, jak i fitochemicznym – był wykorzystywany również w leczeniu wielu schorzeń, takich jak kamienie nerkowe, dna moczanowa czy infekcje układu oddechowego.

 

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Aby apteka była widoczna

bika_76_44.jpg

Rynek apteczny w Polsce od wielu lat wymaga od właścicieli aptek dużej czujności w zakresie tego, czy stosowane przez nich zabiegi marketingowe są zgodne z obowiązującym prawem. Jednocześnie bardzo duża konkurencja wymaga, aby w miarę dostępnych możliwości starać się aktywnie pozyskiwać pacjentów i ich zainteresowanie.

Read more

Wyróżnić się na tle konkurencji

bika_76_37.jpg

Przepisy znacznie ograniczają możliwości aptek w zakresie promocji, zarówno w aspekcie cenowym, jak i w obszarze komunikowania się z pacjentem. Po jakie narzędzia można zatem sięgnąć, żeby pozostać w zgodzie z prawem, a jednocześnie zyskać zaufanie pacjentów?

Read more

Zioła w aptece: lipa

bika_76_33.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu Zioła w aptece będziemy omawiać skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze pod lupę wzięliśmy lipę, której kwiatostan można z powodzeniem wykorzystywać w terapii wspomagającej leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama